laupäev, 18. august 2012

Välipraktikum

Juhtub harva, et ma saan ülikoolitarbeks teha seda, mida ma kõige enam teha tahan:)

Ehk siis. Meil on lõppemas selline aine nagu välipraktikum. Enamus sellest ainest mulle ei meeldi, kuid oli üks kodutöö, mis oli seotud fotodega ja seal, kus on vaja fotosid, on Ennike ikka hakkaja. Nimelt oli vaja teha rühmatööna esitlus Eesti elukooslustest. Esindatud pidi olema jõe või järve kallas, põld, mets, niit, mere kallas, soo või raba, park ja aed. Meie rühmas jagus asi nii, et mina sain jõe või järve kalda ja põllu. 
Kuna meil on see suvi koguaeg mingi asi pooleli, siis kaks päeva ennem esitamistähtaega me olime sunnitud õhtuhakul leidma selle aja, et minna pildistama jõe kallast ja põlde. Õppejõu tingimus oli, et üliõpilane ise ja tema lapsed peavad ka fotodel olema. Seega - kogu pere projekt:)

Meie käisime Kasari jõe ääres, mis ongi ju täiesti loogiline. Õhtul kell üheksa, õhutemperatuur oli 16-17 kraadi ja vesi oli täiesti äädikas. Mõelge sellele, kui vaatate fotot Robinist:D


Põldudest valisime välja rukkipõllu, sest seda me olime paar päeva varem käinud pildistamas seoses herbaariumiga ja odrapõllu, kuna see jäi teele. Ega seal polegi midagi eriti targutada. Oluline on hoopis see, et päikeseloojangu ajal saab ikka jube ilusaid fotosid teha:)


Igatahes on see üks väheseid ülikoolist saadud kodutöid, mis mulle on meeldinud, aga selle üle ei imesta vist eriti keegi:) Fotodest ja kirjeldustest pani Grete kokku esitluse, mis on nüüd juba üleval IVAs ja ootab õppejõu hinnangut. See osa mulle enam eriti ei meeldi:D

neljapäev, 16. august 2012

Minu suguvõsaga trippimas

Mõnikord võib jääda mulje, et me oleme mingisugused püsimatud, sest me peame koguaeg midagi tegema või mingis liikumises olema. Napakad noh. Tegelikult on nii, et aastatega on tekkinud igasugu traditsioonid - küll Arvo suguvõsas ja siis minu suguvõsas ja kuna kõik kokku ongi MEIE, siis me peamegi koguaeg kuskil olema või midagi tegema. Hobulaiu, Võsu ja muidugi minu suguvõsa igasuvine tripp, mille algataja olen ma ise olnud viis aastat tagasi, kuskile ilusasse Eestimaa paika. Sel aastal organiseeris väljasõidu Margus ja tegelikult ei teadnud me peaaegu reisipäevani välja, kuhu me läheme ja mida me teeme. 
Sel aastal käisid väljasõidul minu pere, Liisud, ema ja Margus, seikluspargis liitusid meiega Jants ja tema jubinad. Esindatud oli Bassu koos Marju ja Kristiinaga. Carmee Lisette oli ikka ka kaasas, aga tema ema oli sel aastal jupikesega kodus. Järgmine aasta on suguvõsa noorim liige aastane ja reisib kindlasti kaasa. Ma vähemasti loodan:)

Esimese hooga sõitsime Viljandisse. Mina pole Viljandis rohkem käinud, kui 12aastaselt Jämejalal olnud, aga see pole midagi, mille üle eriti uhke olla ja no vaatamisväärsuseks seda ka just nimetada ei saa. Minu üllatuseks on Viljandi väga ilus linn ja ma nägin kuskilt silmanurgast, et neil oli täiesti arvestatav mänguväljak:D Meie ei käinud mänguväljakul, nagu arvata oligi. Meie käisime Viljandi ordulinnuses ja Jaani koguduses. Mõned maasikad leidsime ka üles. Mulle meeldib sellistes kohtades käia rohkem oma perega, sest minu poisid tahavad teada ja kuulda, näha ja katsuda. Suur seltskond jookseb kõik läbi ja valmis. 


Järeldus: Viljandisse peab tagasi minema ja seda natuke korralikumalt uurima:) 
Nii pika jalutuskäigu peale loogiline asjade jätkumise käik oli muidugi lõunastamine. Margusel oli välja valitud Metsarõõmu söögikoht. Koht ise tagasihoidlik, menüü üllatavalt suur, praed väga suured ja teenindus super. Virisemise mõttes muidugi peab virisema nats salati üle. Ma ei suuda mõista, mis värk selle tomati ja kurgiga on? Ei viitsita muud välja mõelda? Igatahes, kõik said kõhud täis, rahakott oli kohe palju kergem (parem kaasas ka tassida, eksole) ja mõni segane, kes ei taha käia erinevates ühistualettides, sai neli nõela ka jalga, kui põõsas põit tühjendas:D


Edasi viis tee Otepää seiklusparki. Nüüd on see koht, kus ma tahaks öelda, et oli väga tore. No oligi. Nendel, kes ronisid, aga et ei kõlaks hapude viinamarjade moodi, siis mul on palju häid fotosid:D Seal selle toreda keskel oli ikka pisut nuttu ka ja hilisemat kätevalu kostus nii mõnestki suust. Sebastian käis lasterajal turnimas ja tegi 7 ringi. Võite kaks korda arvata, kas mul oli nats kopp ees ka:D


Arvo on mulle sees igatahes ühe seikluse ühes pargis. Õnneks ta teab seda:)

Ööbimiseks ja saunatamiseks oli Margusel broneeritud Mesilinnu kodumajutus. Ossa mait, kus oskavad ikka küsida (raha ma mõtlen) ja leidub segaseid, kes maksavad ka:D Näiteks meie kõik:D Ega selle raha eest muidugi sai ka: piiramatu saunakasutus, igal perel oma tuba, voodipesud ja saunalinad sealtpoolt, hommikusöök värske karaski ja kohupiimakoogiga. Mida üks inimhing ikka tahta võib. Saunast sai otse tiiki ka hüpata või joosta. Need, kes hüpata ei julge (näiteks mina), pidid jooksma ja kui viletsalt läks, võisid pepuli kukkuda ja muda kenasti endale prao vahele talletada (ma ei hakka ütlema, et see mina olin:D). Sebastian jäi hambast ka ilma. Me Arvoga tõmbasime selle ennem lihasöömist välja, et oleks ikka hea liha süüa.


Peale saunatamist, lihasöömist ja rummijoomist oli öörahu, mille kestvuseks ei lubatud rohkem kui kaheksa, kuna siis oli käes rikkaliku hommikusöögi aeg ja majaperenaine tegi meile ringkäigu oma isiklikus muuseumis. On ikka kola kokku aetud, ausõna. Sillaotsa kahvatub kohe selle kõrval. Vist. Sebastiani lemmik oli võimasin, Robin otsis uut talvemütsi ja Arvo tegeles hoolega pildistamisega, sest mina ei viitsinud Canonil objektiivi vahetada. Laisk noh, mis teha. Aga tegelikult nägi ikka väga palju huvitavaid asju, mille olemasolust mul varem küll aimu polnud ja ega ma täna neid kõiki enam naguniigi ei mäleta. 


Marguse päevaplaan nägi ette, et peale sööki ja muuseumikülastust läheme Hauka laadale ja nüüd ma ütlen küll kõva ja selge häälega, et selle asemel ma oleks võinud parem ära käia Pokumaal ja karta on, et laadale ei satu ma väga tükk aega. Minu jaoks täiesti mõtetu ülerahvastatud koht. Me ostsime sealt neli asja: õhupallid Seebule, pähklipurustaja, Robinile lauamängu ja Arvole ühe vanade majade restaureerimise raamatu. Kõiki neid asju oleks ma kuskilt mujalt ka saanud ilma trügimata ja närvitsemata. Laadad ei ole minu ja mu pere jaoks, paraku. 

Peale laata, kust me Liisudega ära põgenesime, käisime ühes talus ratsutamas. Mäletamist mööda oli tegu sellise kohaga nagu Tobre hobused. Seda polnud tegelikult ette nähtud, aga me ei tahtnud laadal olla. Seega, said kõik huvilised ratsutamist proovida. Suure raha eest muidugi. Olenemata vanusest 15 euri ja lihtsalt platsi peal, kuna kõik teised, peale Aileni, olid algajad. Huvilisi oli neli: Sebastian, Arvo, Katariina ja Ailen. Lugege hoolega nimesid veel. Ma ei usu siiamaani, et ta hobuse selga istus. Ta ju kardab kassipoegagi:D Robin ratsutada ei tahtnud, tal on parakad Aileni kohutavalt suurest hobusest. 


Ma tahaks jällegi nats kritiseerida ka. See koht, kus me ehku peale ratsutamist proovimas käisime, oli ilus koht ja väga ilusate loomadega, aga see inimene, kes meid seal vastu võttis ja teenindas, oli alla igasugust arvestust. Mul paratamatult tekib küsimus, et kuidas sellisel moel on võimalik üldse vee peal püsida? Aga ma rohkem ei virise, sest keegi ju ei käskinud mul seal oma raha raisata viletsa asja eest, eksole. 

Peale ratsutamist sõitsime meie Arvo ja Sebastianiga koju. Robin ja kõik teised (peale Vallide) jäid veel üheks ööks Mesilindu ja nautisid sauna ning pühapäevaseid tegevusi (näiteks maanteemuseum). Mina neist asjust ei tea midagi ja lõpetan siinjuures oma jutu. 
Aitäh Margusele, kes viitsis orgunnida. 
Üht asja ütlen veel - Soomes on odavam lõbusalt aega veeta. Ma pole kindel, kas ma järgmisel suvel ka Eestimaa turismi sellisel moel nuuman. Ja üht asja ütlen veel - küll oli tore oma sugulasi näha ja nendega juttu puhuda:) Aitäh teile kõigile!


pühapäev, 5. august 2012

Juba eelmine nädalavahetus käisime:)

Käisime Võsul. Aga pole mahti olnud miskit kosta.
Nagu igal suvel käiakse Arvo suguvõsaga (pluss keegi minu omadest) Hobulaiul, on juhtunud nii, et me käime Liisudega (pluss muud kamraadi ka aegajalt kaasas) Võsul. Jaanal on seal selline kolmnurkne suvila keset mustikametsa ja no Liisu on ju eluaeg rääkinud, et talle pole palju vaja: meri, mets ja talumaja:D Ja kui ikka ilusat suveilma on, siis peab ju korra suve jooksul Võsul ära käima. Ilusat suveilma on sel suvel ikka jube palju olnud ja juhtumisi olid just eelmine nädalavahetus selle suve kõige kuumemad päevad ning mis meil muud üle jäi, kui 202 kilomeetri pikkune sõit ette võtta. 


Me jõudsime kohale reede õhtul kella poole üheksa ajal, mis tegelikult on ikka suhteliselt vara, sest olnud ka selliseid aastaid, kui sõit on toimunud nii hilja, et kohale on jõutud pool kaksteist õhtul. Ja kuna kõik käib ju mingisuguste rutiinide ja tavade järgi, siis peale näljarottide toitmist, tuli lapsed viia merre. See ei juhtunud minutitki varem ega hiljem, kui üksteist öösel:)


Kui lapsed olid ära leotatud ja sääsed ära söödetud, siis oligi käes öö. Me ei hakka siinkohal peatuma pikalt teemal, kas me läksime kohe magama või jõime natuke rummi ka, kuid igatahes helistasin ma Liisule laupäeva hommikul kell kümme (teisest toast) ja kurtsin, et ma ei tunne kohvi lõhna:D Ega kaks korda polnudki vaja helistada - kohvi lõhn saabus varsti. Peale näljarottide toitmist läksime randa, sest kui meri on nii ligidal, siis tuleb sellest võtta kõik, mis võimalik ja nii me olemegi igal aastal Võsul laupäeva õhtuks täiesti kõrbenud:D


Robin ja Erlend käisid jalgpalli ka mängimas, sest seal, kus on rohkem kui kaks poissi kohal, on kindlasti olemas ka jalkamaniakke. Carmee Lisette ja Katariina käisid vahepeal mingisugusel rannatantsimisel. Mina ei saanudki täpselt aru, mis värk see oli, aga tagasi tulles olid nad surmani väsinud ja ei jõudnud ära rääkida, kui jube tore see oli. Lisette pidi minema tantsutrenni:D
Tantsivad seal kaugustes

Ja ikka jalgpall...

Ega peale sellist väsitavat päikese käes praadimist ja lõputut ujumist on suhteliselt normaalne asjade käik näljarottide toitmine. Ma ütlen juba kolmas kord "näljarotid", sest mul on jäänud mulje, et igasugustel väljasõitudel on lapsed kordades näljasemad kui tavaliselt. Ja see ei loe, kas laps on nats tüsedam või täielik kribuaadu - kogu aeg on nälg. Võsul olles oleks imelik hakata makarone tegema (kuigi - ka seda on juhtunud, kui seltskonda on olnud rohkem kui inimesi) ja tavaline Võsu toit on grillliha. Me Arvoga oleme selle värgi  joonde ajanud. Sel aastal hiilgas Arvo loomulikult oma võrratute salatitega ka. 


Kui me tavaliselt oleme Võsul pühapäevani, siis sel korral oli meil Liisuga kokkulepe, et me veedame ilusa laupäeva ja meie Arvoga sõidame öösel koju, et pühapäeval jälle remonti teha. Sebastiani arvates ei oleks see olnud täielik Võsul käik, kui me ei oleks ära käinud mänguväljakul. Ja seda me ometigi ju ei tahtnud. Noh, et ei oleks täielik. Nii juhtuski, et peale söömist oli vaja veel kõndida Võsu teise otsa ja seda ikka selleks, et lastel oleks tore. PS. Ma rõhutan sõna "lastel". 


Sel aastal siis sedasi. Meie Arvo, Seebu ja Erlendiga hakkasime kell kümme õhtul kodu poole sõitma ja jõudsime Märjamaale kell üks öösel. Robin jäi Liisudega veel üheks ööks Võsule. Ilmaga vedas, seltskond oli super, lapsed olid kõik tublid ja hakkajad, söögid olid maitsvad, päike põletas kenasti mu selja ära ja hambad olid veel kaks päeva hiljemigi sinised. Miks? No kui sa elad rohkem kui 24 tundi mustikametsas, siis polegi ju midagi imestada:D Isegi korralik hambapesu ei aita...


Eks järgmine suvi läheme jälle, sest nii on kombeks. Ma tunnistan ausalt, et kui me sõitsime Võsu poole, siis ma olin nats tossis, sest ma eriti ei viitsinud ja noh, olin selline.... Jonnipunn. Aga Arvo laulis mulle: "Kui elad oma õue peal, ei tea, mis toimub kaugemal... ". Tegelikult oli tore ja aitäh Liisudele. Mõnikord on hea, kui keegi teine näitab initsiatiivi üles ja tirib kodust eemale:)