laupäev, 13. juuli 2019

Kajakimatk Manija saarele

Maret kutsus mind naiskodukaitsjatega ühte toredat päeva veetma keset merd ja saari. Nimelt organiseeris ta naistele kajakimatka Manija saarele. Ma alguses mõtlesin küll, et mis mina ja kuidas mina sinna võõraste sekka... no nagu imelik minna - kõik on kodukaitsjad ja mina siis niimoodi lohisen kaasa kõigest koduhoidjana. Aga süda ütles, et ütle ja. Ja südant tasub kuulata, sest mõistusehääl võib mõnikord olla liiga ratsionaalne. 

Pühapäeva öösel ennem esmaspäeva tulin laulupeolt ja esmaspäeva hommikul kell 8:30 istusin Mareti ja Kalle autosse ning algas sõit Munalaiu poole, sest peaaegu Munalaiult saab Manijale. Mul ikka hing natukene kripeldas sees, et kuidas mind vastu võetakse ja kas ma ikka saan oma emotsioonidega hakkama ja äkki Maret on liiga ametis organiseerimisega ja... Noh, olin pabinas. Ise püüdsin natukeseks ikka silma looja lasta, sest ära tehtud laulupidu oli alles kontides ja unetunde oli vähe olnud. 

Kohale jõudes polnud mahti isegi mitte muretseda või teisi naisi tähele panna. Algas kohe paaridesse panek ja mina tahtsin Maretiga olla. Ma polnud varem kajakiga sõitnud, ainult kanuu ja süstaga, aga kajak on ikka hoopis erinev nendest teitsest. Matkajuht tegi põhjaliku õpetustöö ja õpetusi jagus, sest igasugused põlled ja veekindlad kinnitused tuli paika saada, oli vaja õppida aerutamist ja tüürimist. Lõpuks lasti meid vette - olime Maretiga kohe põõsas, sest Maret oma haige jala tõttu ei saanud tüürida ja mina ei julgenud tüürida - see tähendab , et me ei olnud parim tandam. Esimese hooga üritasime aerutada Manija saare punase poini. See ei olnud nii kerge midagi, kui arvata võib. Kajak läks koguaeg viltu, Maret üritas aeruga tüürida, sest vasakut jalga ta kasutada ei saanud. Kohale me muidugi jõudsime, sest me oleme ju kanged Eesti naised, aga midagi kerget selles küll ei olnud.  Päike paistis, palav, kõik kohad olid märjad (vaatamata veekindlale põllele). Kalle aitas meie kajaki kaldale ja meil oli väike peatus, et vaadata Manija saare kaarti. 


Ma võtsin jope seljast ära ja istusime uuesti Maretiga kajaki, sest ilm oli tõesti väga palav ja taevas ähvardavalt tume...Matkajuht ütles, et äike tuleb meie poole. Mina hakkasin pabistama, sest vesi, metalllist aer ja äike ei käi kokku. Ja siis ta tuligi! Suure hooga tuul, vihm, rahe, välgusähvatused. Matkajuht käskis meil randuda ühe väikesaare taha, aga see, mis toimus oli ikka üle mõistuse. Suured raheterad peksid vastu ihu ja täitsa valus oli kohe. Pidime ootama ilma paranemist ja siis sai matkajuht teada, miks meie kajak koguaeg valesse suunda läheb. Minu Maret aeti teise paati ja ma sain endale uue tüürinaise. Mul oli natuke kahju, et olin Mareti elu keeruliseks teinud, aga matkajuht ei jätnud mingitki vaidlemisruumi ja nii need vahetused ära tehti. Ilm oli kohutavalt külm ja märg, ma olin aluspüksteni läbimärg ja nii külm hakkas, et ma arvasin, et me ei jõua mitte kunagi sinna Riida tallu, kus meid ootas lõunasöök. Meil oli kolm kilomeetrit veel vaja aerutada, aga mul oli natukene masekas peal. Esiteks selle pärast, et jagasin paati võõraga ja teiseks selle pärast, et nii külm oli. Aerutades hakkas natukene soojem ja Naada liivarannas me randusime, kust kõndisime Riida poole. 


Riida talu perenaine oli meile valmistanud lammast, ahjukartuleid ja-porgandeid, mingi imehea rohelise salati. Aga söök polnud veel valmis. Palusime perenaist teha meile kuuma teed, sest meil oli kõigil väga külm ja märg. Perenaine lahkekene tegi kannude kaupa kuuma teed melissist ja see tuline jutt, mis kõrist alla läks, soendas keha ja hinge. Mul oli õnneks kotis üks kuiv pikakäiseline pluus, sain selle välja vahetada lühikesekäise särgi vastu, mis oli läbimärg. Oli kuulda nurinat, et söök veel valmis polnud, aga mina sellest eriti aru ei saa, sest ... me ei läinud ju restorani, me läksime kodumajutusse ja meil oli võimalus sooja teed juua - inimese hingekene võiks vahel ka oodata osata. 

Laud oli lookas ja lamma soli imehea. Kui ma ei oleks teadnud, et tegu on lambaga, ei oleks ma osanud kunagi arvata, et see on lammas - lihtsalt nii hea loomaliha oli. Ja teate, täiesti üllatusena pakuti meile veel muffinit ka :) Seda ei osanud isegi teada, Maretki ei teadnud. Saime kuuma kohvi ja muffinit :) Ja seda kõike peaaegu olematu raha eest. 


Mina polnud ikka sooja saanud... Küsisin matkajuhi käest, kes oli suur ja tugev mees, et kas ta ei tahaks oma jopet mulle peale anda, sest mina lihtsalt ei suuda seda viite kilomeetrit värisedes tagasi aerutada. Matkajuht ütles, et ta on alati minusuguste peale mõelnud ja tõmbas oma jope taskust välja uue jope ning ma sain üleni kilejope sisse pugeda, kus tekkis kasvuhoone efekt ja lõpuks ometigi ma sain sooja. 

Tänasime lahket perenaist, kes soovis, ostis käsitöö õlut kaasa ja läksime vaatama majakat. Ettevaatlik pidi ka olema, sest muidu võis mõne värske "koogi" sisse astuda. Majaks on Manijal väga väikene, aga teeb oma tööd. 


Ja oligi aeg koduteele asuda. Aerutasime ühe jutiga 5,5km Munalaiule tagasi. Merele oli vahepeal laine tekkinud, väikesed jänesed vahutasid ja kajak kiikus küljelt küljele. Natuke hirmus oli, aga viriseda ei julgenud, sest ma olin ikkagi naiskodukaitsjatega pundis. Mind natukene häiris, et me ei aerutanud koos, vaid osad paadid tormasid ees ära ja teised jäid pikalt maha. Aga eks jõudlus on erinev ja mina võin küll öelda, et mul on tugevad jalad ja ma võin kõndida nii palju, kui vaja, aga mul on nõrgad käed ja mulle oli aerutamine suht raske, sest mu käed ei ole nii tugevad kui võiks. 

Sadamas käis kõik kiiresti: põlled sinna, vestid sinna, aerud sinna, veekindlad kotid sinna. Kokku aerutasime 10,5km. Raske oli, aga väga äge! Mu tüürinaine nimetas mind printsessiks (see ei olnud heatahtlikult öeldud), aga pole hullu - mulle meeldibki õrn olla. Mul on hea meel, et ma ikka otsustasin seda kaasa teha, vaatamata sellele, et ma olin võõras seltskonnas (Maret oli ikka ka minuga - õlatunne oli olemas:) ). Vaatamata sellele, et oli külm ja et raheterad tegid näole haiget - kogemus oli kogu seda pahupoolt väärt! Aitäh Maret kaasa haaramast! Ela, lihtsalt ela? 



Teie Ennike

teisipäev, 9. juuli 2019

XXVII laulupidu "Minu arm"

Eelmise aasta septembris nägin juhuslikult kuulutust, kus kutsuti uusi lauljaid Märjamaa segakoori Ceres ja ma ei teadnud ise ka, kuidas see juhtus, aga igatahes see juhtus ja ma läksin dirigent Kadri Jüriadole oma häält ette "näitma". Kaks lauset: 1. Viisi pead ja 2. Oled vastu võetud. Paigutas mu sopranisse ja nii ma hakkasingi käima kooriproovides. Ceres on selline väikene koorikene ja kuna tulema soli laulupeo aasta, siis Märjamaa kaks väikest koori (Ceres ja Rello) ühendasid jõud ning moodustasind Märjamaa Ühendatud Segakoori, kus hakati valmistuma laulupeoks. Enamasti õpetas meid Thea Paluoja (Rello koori juht, kogemustega dirigent), kuid vahel harva ka meie oma Kadri. Proovid olid väga rasked, sest laulud, mis laulupeol kõlama pidid hakkama, olid väga rasked. Mul oli mitu korda tunne, et see ikka ei ole minu jaoks, aga igal kolmapäeva õhtul vedasin oma keha kodust välja ja panin hääle helisema. Esimese ülevaatuse läbisime edukalt ja harjutasime muudkui edasi. Teise ettelaulmise läbisime samuti väga edukalt ja olimegi lunastanud pääsme laulupeole. Aga uskuge mind - see ei olnud lihtne tee, sest kui te kuulate youtubest laulu "Kannel" , siis te saate ise ka aru, et see ei saanudki kergelt tulla. 

Olime pääsenud laulupeole, aga mina hakkasin põdema. Ma hakkasin kogu seda suurt üritust kartma. Ma isegi ei kujutanud endale ette, mismoodi ma seles rahvamassis hakkama saan. Olen kunagi teismelisena käinud laulupeol ja ma ju teadsin, mida karta. Minu hingeseisund on nii habras ja õrn, et ma mõtlesin, et ju jääb. Mingisuguses meeletesegaduses tegin meie oma Cerese grupis Facebookes postituse sellest, et mul on üks diagnoos (ei täpsustanud) ja see muudab mind ärevaks, kartlikuks, ettevaatlikuks jne ja et ma vist ikkagi loobun enda osalusest laulupeol. Mul on hea meel, et ma selle postituse tegin, sest kõik pakkusid tuge, seelikusaba, ütlesid, et nad aitavad, hoiavad ja toetavad. ütlesid, et me oleme nii suure töö ära teinud - ära jäta ennast ilma sellest emotsioonist, mis see üritus endaga kaasa toob. Ja ma otsstasin, et ma annan endale võimaluse!

Laulupidu on väga võimas eestlaste ühisüritus - selletaolist meil teist ei ole. Meie naabritel üldse ei ole. Selleks, et seda võimsust kogeda, pead ise selle sees olema - kas lauljana või kuulajana. Milline ühtsuse tunne! Laul teeb ilma rõõmsaks, toob päikse välja, isegi, kui seda ei ole. Sa oled üks sellest 100 000st, kes lauluväljakule ära mahtus ja Sa tead, et Sinu hääl kõlab sama võimsalt kui Su naabri hääl paremal, vasakul, üleval ja all. Keegi ei mõtle sellele jubedusele, mis kõik ennem toimub, kui laulukaare alla saad. See ununeb selleks hetkeks, kui saad osa võimsatest lainetustest ja Sa tead, et kõik need pealtkuulajad on tulnud selleks kokku, et koos olla ja kokku jääda. Me laulsime oma riigi vabaks ja laulame ka edaspidi. Ma ei tea ühtegi presidenti, kes tuleks ise ka sama kaare alla, oma rahva sekka LAULMA - olles üks oma rahvast! See on lihtsalt imeline! 

Ööbimine koolimajas ja söögiajad :) Hommikusöögid olid VÄGA maitsvad
Proov
Kõige hullem asi kogu laulupeo ajal - kogunemine sektoritesse
Söömine oli äärmiselt hästi korraldatud, kuigi ma purgisuppe ei söö. Laulsime tänuks :) 
Teistest natukene eemal suure võimla saalis
Meestel jagus mängimiseks ka energiat
Väljaväänatud pahkluu 
Ettevalmistused käivad
Juuksuritöö, et kõik ikka patsid pähe saaks
Meie armas president oma kõne ootel
Tule toomine
Ma PÄRISELT ka magasin selle 100 000 inimese keskel oma sopranite valve all :)
Kulminatsioon
Ma olen ääretult tänulik Janikale, Maiale, Katrinile, Heiale ja Liinale (kinnaste ja pleedi eest, muus mõttes tekib küsimus, kas eestlane ei suuda isegi laulukaare all olles teisele mitte halvast öelda?), kes mind sellest üritusest läbi juhatasid sõna kõige otsesemas mõttes. Mul oli koguaeg kellegi käsi käes või seelikusaba pihus. Oli hirmus, päriselt oli ka. Kõik see sektroritesse kogunemine, kilud karbis, proovipäeval vihm ja külm, esimesel päeval õhupuudus, teisel päeval sektorite segamini minek, sööklani jõudmine, tulekoridori moodustumine - muidugi oli raske! Kui sa ei taha, et inimesed su otsas elavad ja hingavad, kuid ma ei kahetse hetkegi, et ma siiski otsustasin meie 150 aasta möödumist esimesest laulupeost tähistada uhkena laulukaare all. Ilus oli, nii ilus! Ma ei tea, kas ma tahan veel, aga ma tean üht - laulupeol on uhke tunne olla eestlane! 

Head pidulised! Suured ja väikesed, mehed ja naised! Aitäh selle meeliülendava kogemuse ja elamuse eest, sest ei emakeeleta ela lugude laulude Eesti! Luba ma la la laulan.... 



Teie Ennike

neljapäev, 4. juuli 2019

Pizza Grande ja LP Haapsalu piiskoplinnuses

Umbes pool aastat tagasi kuulasin juhuslikult Arvo muusikavalikust Laura Pergolizzit ehk LP-d. Ühte laulu ja see jäi kummitama. Ma ei teadnud, kes see LP on või mis asja ta ajab. Hakkasin youtubest teda otsima ja avastasin, et sellel Ameerika lauljannal on üüratu kogus imeilusaid laule. Depressivseid, aga ka rütmilisemaid ja energilisemaid. Tegin endale oma kausta LP lugudega ja kuulasin seda ikka uuesti ja uuesti. Tänuväärsest Facebookist avastasin, et LP tuleb suvel Eestisse Haapsalu Piiskoplinnusesse esinema ja ma teadsin KOHE, et sinna ma pean saama, aga kuna kontsert oli kolmapäeva õhtul, ei teadnud ma, kuidas ma sinna saan. Liisu nägi, et ma olen huvitatud ja ta oli ka huvitatud ja Sebastian mõtles ka, et äkki ning nii me kolm piletit ära ostsimegi. Mõni päev ennem kontserti hakkas Sebastian ikkagi ütlema, et ta nagu ei olegi väga huvitatud ja siis ma sain aru, et ta tegelikult pole üldse huvitatud. Julgesin Ruthile kutse esitada. Ruth küll ei teadnud LP-st midagi, aga ma olen aru saanud, et ta naljalt risti ette ei löö ja on ikka valmis uusi asju proovima, kuulama, katsetama ning nii juhtuski, et sõitsime Ruthi ja Liisuga eile õhtul Haapsalusse sööma ja LP kontsertile kaasa elama. 

Söögiga olid väga keerulised lood, sest igalt poolt öeldi, et ooteaeg on 1-2 tundi. See tundus juba peaaegu võimatu missioon süüa saada, aga lõpuks me maandusime Pizza Grandesse, kus öeldi, et ooteaeg on 1 tund ja 20 minutit. Otsisime endale laua ja jäime ootama lauateenindajat, kelleks oli noor venekeelt kõnelev poiss, kes oskas kenasti eesti keelt ka. Liisu mõrvaliku pilgu peale tuli ta meid teenendama kiiremini, kui see muidu oleks juhtunud ja selgus, et võib isegi 30-ne minutiga söögi kätte saada. Mina tellisin "Spaghetti Bolognese" ning Ruth ja Liisu tellisid "Pizza Gorleone" (Kana, kukeseen, spargel, pesto, tomat), keskmise suurusega. Lauda toodi kaks hiiglaslikku pizzat ja paras ports bologneset (mis maksis ainult 5,90 ja oli üks parimaid bolognesesid, mida ma söönud olen). Me tahtsime midagi magusat ka, aga kui ma küsisin Tiramisut, siis poiss ütles: "Pole olemas!". Ma siis mõtlesin, et söön majakooki, poiss ütles:"Pole olemas!". No võtaks siis kasvõi jäätist, poiss ütles: "Pole olemas". Liisu küsis, kas kohvi saab, poiss ütles:"Pole olemas, kohvimasin on puhkusel!". Siis oli ikka nalja nabani küll. Lihtsalt see vastus tuli nii südamest ja siiralt, et Liisu kinkis talle pastaka, sest seda tal ka polnud olemas :))))) Söök iseenesest oli väga hea. Vähemasti minu söök küll, pizzasõbrad ütlesid, et nad on elus paremat pizzat ka söönud. 


Aga selle päeva tähtsündmus ei olnud pasta ega pizza. Selle päeva täht oli Laura Pergolizzi. Teda soojendas Anna Kaneelina, kellest ma ei tea mitte midagi. Natuke oli organiseerimisega midagi puusse pandud, sest selleks, et piiskoplinnusesse pääseda, pidi kilomeetri jagu järjekorras seisma, aga võibolla see on tavaline selliste suurte artistide puhul, sest ka kotid vaadati üle. 

Ma ütlen ausalt - see oli võimas! Emotsionaalses mõttes täiesti erakordne kontsert. Milline energia! Milline hääl! Milline vabadus ja kergus! Kui palju energiat mahub ära ühe nii hapra ja õrna naise sisse. Tema hääleulatus on lausa imeline ja vilistamisoskus taevalik. Mitte ühtegi valet nooti, ilmeksimatult puhtalt laulmine. Ma ei kujuta ette, kas ta on ka tavaelus nii energiline või paneb ta laval olles kõik mängu! Isegi pilli tagus pooleks, sajaks erinevaks jupiks. Püksid ainult olid natukene suured (või väiksed?) - koguaeg pidi neid kergitama :) Ma paadunud fännina seisin pingi peal püsti ja elasin kontsertile täiega kaasa. Kahju ainult, et Arvot ei saanud sellel kontsertil olla - talle oleks kindlasti meeldinud. Mina hingan ikka veel LP taktis, nii südant liigutav ja armas. 

Soojendaja Anna

Oli ilus õhtu, hilisõhtu keerasin ise enda jaoks untsu, aga eks juhtub ikka. Koju jõudsime poole ühe ajal öösel. Mul on väga hea meel, et ma sain sellel kontsertil käia. Mind jätab täiesti külmaks tema seksuaalne orientatsioon, minu jaoks on ta lihtsalt väga hea laulja, kelle laulud on sügava sõnumiga ja kus armastus kahe inimese vahel saab sootuks teise tähenduse. 


Aitäh Ruthile ja Liisule, et võimaldasite mulle  selle emotsioonidest tulvil õhtu. Ja vabandan... Et rohud koju unustasin :(



Teie Ennike

Kultuurne BungyPump

Selle eest hoolitseme me Ruthiga mõlemad tublisti, et meil jumala eest igav ei hakkaks. Teate, see on justkui süvenev. Muudkui leiad uusi asju, mida tahaks proovida jne... Veel alles väga vähe aega tagasi käisime Ruthiga elu esimesel kepikõnnil ja minule igatahes väga meeldib keppidega kõndida. Seekord aga sattusime Tallinna Vanalinna BungyPumpima. See on üks selline kepikõnni liike, kus kasutatakse erineva raskusega keppe (4, 6 ja 10kg) ja need kepid vetruvad. See raskus ongi sinna vedrustuse sisse pandud. Mille poolest need on tavalistest keppidest paremad? 
  • Kuni 77% suurem kaloripõletus võrreldes tavakõnniga.
  • Kõndides BungyPump keppidega on kasutuses 90% keha lihastest.
  • Treenid keha vormi ja tugevust samaaegselt
  • BungyPump keppe saab kasutada olenemata vanusest, vormist või soost
  • Õrnad Su õlgade ja küünarnukkide suhtes
  • Heaks kiidetud meditsiiniekspertide poolt – kasutatakse taastusravis
  • Sobilik kõigile, alustades igapäevastest treenijatest ja lõpetades tippsportlasega

Kuna meil oli tegelikult ikkagi rohkem kuluuriprogramm kui trenn, siis ega me nendest keppidest viimast võtta ei saanud. Kultuuri saime see-eest kuhjaga. Giid rääkis meile vanalinnas asuvatest kirikutest, nende ajaloost, samuti mustpeademajast, KGB ülekuulamiskambritest, Kalevi kooogipoest  (sinna võiks kunagi sattuda) jne. Minu joaks oli kõige muljetavaldavam juhuslik kohtumine Anatoliga, kelle õu oli tema enda kätega meisterdatud puidust asju täis. Kõige ägedamad olid 7 surmapattu, mis olid läbi visualiseerimise looks tehtud. Ta tõmbas ühte nööri ja teist nööri, avas ühe klapi ja teise klapi ja selle näiliselt ühe puidust pildi tagant tuli välja terve lugu. Üliandekas inimene ja väga muheda jutuga. Rääkis küll aktsendiga, aga täiesti ilusat eesti keelt ja oskas oma lood nii ägedalt rääkida, et olekski kuulama jäänud. 

7 surmapattu
Sellega sai päriselt kiikuda, kui nööridest tõmmata
Anatoli jutuhoos

Veel oli seal hoovis töökoda, kus kõige alumisel korrusel  valmistati paberit, teisel korrusel illustreeriti ja kolmandal galigraafia. Neid kaarte saab sealt koha pealt osta, väga erilised ja ilusad kaardid on, suuremalt jaolt akromaatilised. Lihtsuses peitub võlu. 


Ilmaga ainult ei vedanud mitte üks raas. Vihma sadas ja külm oli, napid 10 kraadi sooja, kui lõpetasime kell 22.30. Ennem, kui lõpetasime, tegime treeneriga veel keppidega harjutusi, sest ta ütles, et trenn võib ära jääda, aga võimlemine peab olema :) 

Minule meeldis ja no hädasti oleks nüüd ju neid keppe vaja.... Arvo lubas vaadata, mis teha annab, sest Soomest saab praegu neid poole odavamalt, kui Eestis müüakse. Aga ma ütlesin talle ka seda, et ma ei sure ära, kui ma neid keppe ei saa, ma võin tavaliste keppidega ka kõndida. Eks paistab siis, kas saab või ei saa. Ruth saab igaljuhul. Kes kepikõndi harrastab, võiks ikkagi ka korra proovida neid teistsuguseid keppe - neil ausõna on vahe vahel. Ülakeha saab hoopis rohkem mahvi, kui tavaliste keppidega. 

Meie aga läheme uutele tegudele, sest me ju ikka hoolitseme korralikult, et meil igav ei hakkaks :)



Teie Ennike