kolmapäev, 10. aprill 2019

Mõnest lödinäpust saab vabalt Picasso

Sebastian ei ole kunagi armastanud joonistamist või maalimist. Talle on alati kõik võimalused olemas olnud, kuid ta teeb ükskõik mida, ainult mitte kunsti. Kui ta veel pisike põnn oli, siis talle meelis, kui ma talle joonistasin. Selliseid lihtsaid asju: loomad, majad, inimesed, lilled. Ta võis mingi sada korda järjest ähähitada mulle, et ma joonistaksin koera. Terve paberitäis koeri. Musta pliiatsiga. 

Näpuvärvid läksid temast täitsa mööda, sest talle ei meeldinud siis ega meeldi ka praegu, kui tema käed mustaks lähevad. Praegu ta lihtsalt oskab selle emotsiooni ja olukorraga hakkama saada ja teab, et peale kunstitundi saab vabalt kohe käed ära puhastada ja kõik on jälle korras. Mingi vahe ta maalis hunnikute viisi A3 paberitele guaššidega taevast ja muru ehk siis tegi paberi pooleks: pool oli sinine ja pool roheline. Mitte midagi muud. Selliseid pilte oli väga, väga palju - üks on tema joonistuste mapis olemas ka. 

Minu jaoks oli see uudne kogemus, sest lastele tegelikult ju meeldib joonistada, maalida, voolida. Oma kätega luua. Ma ei osanud suurt midagi ette ka võtta, hiljem olen mõelnud, et oleksin võinud temaga käia kunstiteraapias, kuid ega see tagant järgi tarkus ei aita kedagi.... Mulle mõnikord tundus, et teda häiris, et ta ei osanud joonistada "õigesti", st ta tahtis, et kui ta joonistab tiigri, siis see näeb samasugune välja nagu raamatus on, nagu fotol on. Ta kordas koguaeg, et ta ei oska joonistada, kuigi tegelikult see, mida ta tegi, oli ilus ja absoluutselt täiesti arusaadav, mida ta on proovinud paberil edasi anda. Ja mitte kunagi mitte keegi ei ole talle öelnud, et ta ei oska joonistada. Ta ise nimetas end lödinäpuks ehk siis see on tema lause, et igast lödinäpust kunstnikku ei saa (ta teatas seda kuueaastaselt). Mina aga olin igast valminud joonistusest peaaegu oimetu, sest mulle endale nii väga meeldib joonistada ja siis mul oli nii hea meel, kui ta vahel harva minu soovil midagi paberile tegi. Ükskord ta joonistas perepildi. Kõik kenasti isa ja ema ja vend ja kass ja siis oli kõik. Küsisin siis, et aga kus Sa ise oled? Ta vastas selle peale, et ma ei saanud ju olla paberil samal ajal, kui ma joonistasin..... Njaah, mõnikord on see loogikakäik ikka segane küll minu jaoks, aga jah, tema ei olnud perepildil, sest ta oli pildi autor. Ma kartsin juba ja hakkasin ette kujutama, kuidas ta ei tunne end pere osana, aga tal oli täiesti loogiline seletus olemas. 

Vaatamata sellele, et Sebastianile ei ole joonistamine ega maalimine kunagi meeldinud, on mul ikkagi terve kaustatäis joonistusi, mis ta ajas on teinud. Loomulikult on mul terve hunnik joonistusi sellest, kuidas me esimesed neli klassi koos kunstitunde tegime, aga ma mõtlen just seda aega, kui kunstitund ei olnud kohustuslik ja ta ikkagi vahel väga harva avaldas soovi joonistada või maalida. Kusjuures peaks ütlema, et guaššid olid siiski tema lemmikud...või noh.... siis olid, kui tal see pikk taeva ja maa periood oli. Alles eelmisel kooliaastal, kui me kunstitundi tegime, küsisi ta, kas ta võib taevast ja maad maalida :)))))) 

Kõige esimene pilt
Esimene peajalgne
Kängu=mina ja Ruu=Sebastian
Jõulukaart vanaisale, kus peal on vanaisa, onu Aivar, päkapikk, kuusk ja kaks viinapudelit
Siin see loogika puudub, et autorit ei saa perepildile joonistada :)
Õunad
Mitte midagi

Aga seda ma ütlen, et igast lödinäpust võib kunstnik saada! Ja minu meelest lausa võrratu kunstnik, aga minu arvamus muidugi ei ole väga objektiivne, sest ma olen ema. Paratamatus. Subjektiivsus lööb üle. Kuid vaatame tõele näkku. Kui algas esimene kooliaasta Waldorfkoolis ja toimusid esimesed kunstitunnid, oli Sebastian tige, pahur, liigutused olid jõulised, iga kriips ja kraaps tuli ette näidata - tööd olidki enamusest justkui Liivi tehtud, Sebastiani abiga. Sebastian ei nautinud seda protsessi grammi eestki. 

Põhilised töövahendid on neil vahakriidid, kuivpastellid ja kolm+kolm põhivärvi akvarelle (soe sinine, kollane ja punane ning külm sinine, kollane ja punane). Ta ei saa võtta maalides purgist pruuni ja maalida sellega hobust - ta peab läbi värvidega mängimise leidma selle tooni, mis sobiks hobusega kokku (loomulikult võib igaüks joonistada ka roosa hobuse kui soovib - kunstis pole piire). Olen viimasel paaril kuul täheldanud täielikku muutust Sebastiani kunstikäitumises. Ta maalib rõõmuga. Päriselt. Ta õõtustab end küljelt küljele, tehes pikki ja sügavaid pintslitõmbeid. Ta ei ohi ega ägise ennem igat kunstitundi. Ta oskab väga edukalt foto pealt maha joonistada erinevaid loomi ja võrreldes näiteks Liivi töödega, on Sebastianil mõnikord isegi kuidagi isasem ja jõulisem see kujutatud loom. Näiteks kui nad härga maalisid. Sebastiani härg tuli väga mehine ja tugev, Liivi ütles, et tema lehm lausa kahvatub selle kõrval :) 

Neil oli alles loomaõpetuse epohh ja siis nad maalisid hoolega loomi. Varsti on tulemas taimeõpetuse epohh ja juba käib eeltöö taimede joonistamisega. Samas on paberile püütud ka kolm tarka, kes Jeesuslapsukest tervitama läksid ja mediteeriv mees. Võrreldes õppeaasta alguses tehtud arglike rabamaastike ja õunapuudega, on Sebastiani käsi palju vabamaks ja hing palju lendlevamaks muutunud. Mulle väga meeldib vaadata, kuidas ta maalib - see tundub mulle nii uskumatu ja võimatu. Ma ei saa öelda, et Sebastian hullult ootab kunstitunde - seda mitte. Ta ei oota tegelikult ühtegi tundi, ta hea meelega jätaks õppimise kellegi teise mureks, aga mis puudutab kunstitunde, siis need ei ole talle enam vastumeelsed. 


Jah, mõnikord ma olen natukene segaduses. Sellest, et Liivi ja Sebastiani tööd on justkui ühesugused ehk siis vaba mänguruumi pole - kõik on nii, kuidas Liivi ees teeb. Samas saan aru ka sellest taktikast, sest kuidas Sebastian muidu õpib, kuidas täpselt elevanti joonistada? Ta joonistaks selle kahe jalaga, sest kaks jalga oleks justkui teiste jalgade taga peidus. Lihtne näide. See lihtsalt on nii, et selleks, et õppida kasvõi maha joonistama, ongi vaja maha joonistada. Tunduvalt kergem on joonistada sinililli, kui need on Sul silme ees ja see abistab, kui Sinu õpetaja aitab Sul näha ja mõista ja kujutada lehe kuju või härja sarvi. 

Samamoodi on ta ära harjunud sellega, et tal on võtta ainult põhivärvid. Alguses ta ei saanud sellest aru, et miks peab pruuni ise välja mõtlema, kui keegid targad inimesed on väga laia spektriulatusega värve välja juba mõelnud. Justkui jalgratta leiutamine. Mina isiklikult ei mõista ka päris lõpuni seda kolme värvi põhimõtet (Monika oskab äkki seda seletada....), kuid iseenesest mulle meeldib, et ta peab ise loovam olema ja et ta tegelikult ajas on juba nii palju targemaks saanud, et ta teab, milliseid värve kokku panna, et rohelist saada, lillat saada, pruuni saada jne. Ja et need toonid ei ole kunagi puhtad ja ühesugused. Need on alati erinevad ja muutuvad, sest kõik oleneb sellest, kui palju Sa mingit värvi mingi värviga kokku paned. 

Kokkuvõtvalt võiks öelda, et progress on väga suur olnud. Esialgsest vihaga maaliast on saanud täiesti asjalik värvidega mängija. Ja ma ei väsi imetlemast seda lennukust, mis teda saadab, kui talle pintsel kätte anda. Kuna mulle endale meeldib väga joonistada, siis seda suurem on mu rõõm, et mu poeg ei ole enam täielik kunstipõlgur. Ilmselgelt temast ei tule järgmist Picassot, sest ega ta vabal ajal ja vabast tahtest ei joonista mitte kõige väiksematki asja, aga mul on hea meel, et see, mida ta kohustuslikus korras tegema peab, on vaba, helge ja rõõmus. 

Liivi on ühe õppeaastaga suure töö ära teinud. Aitäh talle selle eest! Ja omamoodi kunstnik on see "lödinäpp" siiski, sest kõik meie elutoa seinad on tema maale täis :))))))) Nii et - võite näitusele tulla :)


Teie Ennike

esmaspäev, 8. aprill 2019

Lihtsad asjad

Kevad on meie õuele tulnud... Soe ja päikeseline. Arvo viis oma pere loodusesse, et kevadet näha.

Me ei käinud kaugel. Siinsamas maavahe metsas ühe metsajärve ääres, kus vesi oli küllaldaselt soe, et Maret oleks saanud ujuda :) Mulle väga meeldib oma perega ringi käia, see on selline sõltumatu ja vastutusevaba käik. Suuremad tripid on kõik sellised, kus tuleb juba planeerida, mõelda, uurida, googeldada. Mitte muidugi nüüd ma ei mõelnud seda, et ma ei armastaks käia koos Liivi pere ja Aikuga (teised tavaliselt ei liitu meiega)matkamas. Vastupidi! Väga meeldib! Aga niimoodi väikeseid sutsakaid teha oma perega on ka väga vahva. 

Metsaalune oli juba peaaegu lumest lage. Mõned ükiskud kohad olid lumavaiba all. Aga selles metsas lendas palju liblikaid, maamumme, lepatriinud, päikese käes peesitas rästik ja koguaeg pidi vaatama, et põdra kaka sisse ei astuks, sest pabulahunnikkuid oli iga nurga peal. 

No shit...
Männist jõudu ammutamas

Poisid ronisid puude otsas ja lepatriinud tahtsid koju kaasa tulla. Jõime sooja teed ja ajasime juttu. Rääkisime ka metsaalusestest prügihunnikutest Ma ei tea, kuidas inimene tuleb selle peale, et joob oma joogi ära ja siis viskab pudeli põõsa alla.... et siis järgmine inimene tuleks ja selle ära koristaks. See inimene seekord oli Robin, kes kellegi pudeli ära koristas. 

Meil on üks oma jalutusring kodu ligidal. Neli kilomeetrit. Natukene peab mööda maanteed käima, kuid enamus on metsarada või kruusatee. Sellele metsarajale on keegi inimene ütlematult suure koguse prügi maha paotanud iga natukese aja tagant. Robin pakkus välja, et võiksime sel kevadel selle 1,5km metsarada sodist korda teha. Võtame käru ja sorteerime rügi ära. Mis olmesse, see olmesse. Mis jäätmejaama, see jäätmejaama. Mida saab ära põletada, viime kodulõkkesse. Marek ja Maria olid ka kohe valmis appi tulema. Mida rohkem seda uhkem! Kui keegi veel kampa tahab lüüa, siis meie oleme valmis. See on meie jalutusring...nii kohutavalt kurb on vaadata seda inimese tekitatud laga, mida loodus ise ei suuda lagundada. 

Pidasime ka natukene suveplaane, tahaksime teha midagi erilist. Midagi, mida pole kunagi varem teinud. Ikka siin Eestimaa pinnal, aga hopis midagi väga erilist. Ma loodan, et see õnnestub meil :)

Jalutuskäik polnud pikk, natukne üle kolme kilomeetri. Selgeks sai, et talvejoed võib puhtaks pesta ja kappi panna. Ja üks asi leidis veel kinnitust - looduses on alati parem, kui ükskõik, kus mujal (peale kodu muidugi). 


Sinililled juba õitsevad, minge osa saama!'' Ja ärge unustage endale rinda sinililemärki panna,  sest aprillikuus me anname au sõjaveteranidele :)

PS fotode autor seekord peaasjalikult Robin. 

Teie Ennike

reede, 5. aprill 2019

Liigesehaigete laste ravivesivõimlemise toetuseks

Kaheksa aastat blogimist ja kõik, kes minust midagi teada tahavad ja ikka lugemas käivad, need teavad, et kõige paremad mõtted tulevad mul öösel. 

Ühel ööl, kui ma jälle und ei saanud, hakkas mul kummitama "Mõmmi aabitsast" rebasepoiss Reinu laul:

Ma pole mingi tordimees,
vaid olen ehtne spordimees!
Lendab pall, lendab pall,
kuigi tiibu pole tal...

Ja selle laulu saatel olid mu mõtted koguaeg Sebastiani peal. Olen oma lapse pärast viimased kuud rohkem muret tundnud, kui emasüda iial tunda tahaks. Kui me esimest korda reumatoloogi juures käisime ja Sebastianile põhjalik läbivaatus dr. Veeberi poolt tehti ja anamneesi lugedes ja vestlust kokku võttes ütles ta, et tõenäoliselt on Sebastianil juveniilne idiopaatiline artriit, siis ma noogutasin ja ütlesin tõenäoliselt midag ahah taolist ja järgmisel hommikul sõitsin Sebastianiga haiglasse uuringutele. Terve päeva tehti igasugu asju ja 06.november 2018 pandi Sebastianile artriidi diagnoos. Ma mõtlesin siis, kui arst hakkas pikalt ja laialt seletama ravi omapärast ja kestvusest ja haiguse kulgemisest ja erinevatest tüüpidest, mingisugusest sellisest tüübist, mida põevad ainult poisid ja kõige rohkem on ohutstatud lülisammas ja vaagnaliigesed, et mis see on nüüd siis on? Ma arvasin, et Sebastian saab mingi kuuri rohtu ja siis on kõik möödas - ta liigsed ei valuta enam, ei ole paistes, veresete läheb korda, keha ei ole enam kange, ta saab jalgpalli mängida ja tavalist elu elada. Umbes paari nädalaga on kõik korras ju..... On ju?........ 

Muidugi ei ole. Pole siiani isegi korralikku raviplaani paika saanud, sest Sebastiani maks ei võta baasravimit omaks. Nii kui kogust tõsta, lähevad maksanäitajad halvaks. Kui kogust vähendada, hakkavad liigesed liiga tegema. Küll on pahkluud paistes, küll kael kange, küll puus valus.... Verepilt on enamasti kehva, midagi on ikka valesti.... eelmine kord, kui arsti juures käisime, oli hakanud veresete tõusma. Täna läheme jälle arsti juurde, eks paistab, kuidas analüüsid on. See nädal on talle üks jalg liiga teinud. Ei olnudki nii, et võtab kaks nädalat antibiootikume ja kõik on korras. On olnud hoopis pikk hormoonravi periood, baasravi määramata ajaks, haigus on eluaegne tõusude ja mõõnadega. Mõjutab ka silmanägemist - Sebastian sai 28. märts oma esimesed prillid.

Ma ikka veel mõtlen, et kuidas see on võimalik? Meie ülitubli spordipoiss, hoitud ja armastatud, palju värskes õhus, tervislik toit, matkad, ujumised, jalgpallitrenn juba peaaegu kaheksa aastat ja siis niimoodi.... Miks?

Nii ma seal voodis mõtlesin mitmeid öid ja rebase-Reinu laulu veeretasin..... Kes seda ema südant teab....sel ju kõige raskem leppida teadmisega, et mitte kunagi ei saa enam kõik olema päris tavaline. Kuid kõik saab olla siiski suhteliselt ilus, kui saaks selle baasravi paika.... Aga ööd olid pikad ja pimedad ning siis tuli mulle silme ette rebasekutsikas. Selline peenikeste jalgadega ja punnis silmadega :) Vähe totakat nägu rebasepoiss, kes ümises seda tordimehe laulu. Mitmeid öid oli see rebasekutsikas mul mõttes ja mida rohkem ma mõtlesin, seda selgemaks mul sai, et mul on vaja midagi teha. Ühel hommikul ärkasin üles ja läksin Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi kogulehele ning uurisin, keda nad toetavad igakuiselt ja pikaajaliselt ning minu suureks rõõmuks nägin, et nad toetavad iga kuu umbes 500 euroga liigesehaigete laste ravivesivõimlemist. Tean, kuidas Sebastian armastab soojas vees olla ja sain aru kohe, et see on midagi, mida ma pean tegema. Isegi, kui mu oma laps sellest osa ei saa, sest me elame maal ja meie võimalused on piiratud, aga ma pean liigseiehaigeid lapsi toetama, sest ma tean täpselt, millises valus ja piinas on laps, kellel on põletikus ühe korraga õla-, küünar-, sõrmede-, puusade- ja põlveliigesed ja ma teadsin ka seda, kui väga palju paremaks teeb isegi lihtsalt soojas vees olemine lapse enesetunde. 

08. märtsil alustasin rebaste õmblemist, mis pidid minema müüki 25 eurot isend ja kogu tulu kavatsesin annetada liigesehaigete laste ravivesivõimlemise tarbeks. Mul ei olnud õrna aimugi, kas rebased üldse müügiks lähevad või mis sellest projektist välja tuleb, aga ma hakkasin töötama. Üsna palavikuliselt, une ja söögiaja arvelt. 02. aprill sai valmis kolmekümne teine rebasepoiss.... Olin töötanud vähem kui kuu ajaga 176 tundi, et õmmelda rebaseid, mille tellimusi muudkui tuli ja tuli ja tuli..... Algne plaan oli mul õmmelda 20 rebast ehk siis koguda 500 eurot, kuid nagu minu asjadega ikka on...siis need kipuvad käest ära minema. 20-st sai 32, kõigil ju riided ka veel selga vaja heegeldada. Ma ütleks, et need rebasekutsikad on suuresti alahinnatud summaga maha müüdud, sest tööd oli oi-oi kui palju! Ja kuna ma sain aru, et need on alahinnatud väärtusega maha müüdud, siis panin kõikide rebaste saatekulu ka annetuskarpi ehk siis saatsin enda kulul rebased uutesse kodudesse - ikka selleks, et liigesehaigetele lastele võimalikult palju raha koguda. 


Kokku kogusin uskumatud 965 eurot! Mõelge ise -  965 eurot oma väikeste kätega valmis meisterdatud rebasekutsikate eest! Ja kõik selle raha saavad liigesehaiged lapsed! Et neil omatigi natukene vähem valu oleks.....

Kõike seda aga ei oleks saanud juhtuda, kui ei oleks olnud Helen Zeiderit, kes ostis praktiliselt kogu vajamineva materjali. Mina ostsin ainult meetri valget fliisi, nööbid, niidid, sitsid, satsid, 3 lõngakera - ülejäänud on kõik Heleni ostetud. Mina ise ei oleks olnud majanduslikult võimeline kogu seda materjali ostma. Ehk siis meil oli hea tiim: ühel oli raha ja teisel mõte, oskused, tahet ...... Oh need haiged lapsed....kui saaks, aitaks kõiki, aga kuidagi ei ole võimalik. Samas usun, et iga väikseimgi panus on panus. Ma olen ka igakuiselt Lastefondi püsitoetaja väikese summaga, sest tõesõna siiralt usun, et väikestest asjadest saavad suured teod! Ja need on meie omad lapsed siin ümber.... Meie seas.... kes vajavad abi. Mul on nii hea meel, et leidus nii palju häid inimesi, kes olid valmis liigesehaigeid lapsi toetama! 

Aitäh kõikidele rebaseostjatele: Kätlin Kalmus, Karol Rebane, Marge Ojaäär, Ave Laas (2 rebast), Vahur Einberg, Katrin Belkina, Vida Kotkas, Maret Kollin, Liis Ehavere (2 rebast), Piret Leonetti (2 rebast), Ragne madison, Piia No, Kairi Rebane, Õnne Kütt, Siret Remmelg, helen Zeider (4 rebast), Maret Päll, Laura Reinsalu, Kristina Kapajeva, Rebecca Charlotte Rebane, Kätlin Kivisild, Aigi Kalvik, Tea (Axarus Meler), Roman Polyachenko, Külli Kruus, Milla Loorits ja Kristine Liiva. 

Arvo arvas, et mõnda aega võiks heategevusega pausi pidada, sest kogu selle töökoormuse ja murekoormuse all on kannatada saanud minu vaimne tervis ja nüüd peab tegelema hoopis Ennikese parandamise projektiga.... Aitäh teile, kes te ikka olemas olete... Teid ei ole palju - seda suurem mu tänu!  

Lastefondile soovin ikka edu ja jaksu! Nii palju on teha, aga koos suudame rohkem! 



Teie Ennike