teisipäev, 17. november 2020

Väikene puhkus Pärnus

Ma küsisin ühel päeval Arvo käest, et millal me teatrisse läheme ja Arvo vastas, et ega muidu aega ei leia, kui Sa ostad piletid ära. Ma siis võtsin initsiatiivi enda kätte ja ostsin meile teatripiletid Pärnu Endlasse. Praegu on muidugi üsna riskantne üldse midagi planeerida, sest homme ei tea ju, mida valitsus otsustab ja millised piirangud kehtestab. Kuna meie koroonat ei karda, siis meil pole plaanis end vabatahtlikult isoleerida. Me ei olnud suvest saadik Arvoga midagi kahekesi teinud (peale puude ladumise :D) ja kuigi ma tundsin natuke süümekaid, et me poisse teatrisse ei kutsunud, oli mul hea meel, et saime korraks kahekesi olla. 

Kogemata juhtus nii, et meie tetaripäeval toimus Pärnus restoranide nädal. Ma valisin restorani välja ja hakkasin broneeringut tegema ning siis selgus, et kõik ei olegi nii lihtne. Sobivatel kellaaegadel olid juba kõik kohad ära broneeritud ja ma pidin hakkama ükshaaval menüüsid läbi lappama, et siis menüüpõhine valik teha. Natukene olin pettunud, et juba käidud kohad kinni olid, sest ma olen natukene pelglik uute kohtade külastamise osas. Sõelale jäi seekord Grand Gafe. Selle rstorani nimi ei jäta muljet, et tegu on restoraniga, ma peaksin seda pigem kohvikuks. Kui me aga sinna sisse läksime, siis ma olin pehmelt öeldes pahviks löödud. See oli nii ilus! Maitsekas! Peen! Suurepärase teenindusega. Tõesti väga, väga ilus, Restroaninädala raames oli menüüs: eelroog "Uhhaa pärnu lahe ahvenast", pearoog "Metskitsehautis seentega" ja dessert "Pannacota astelpajuga". Kuid kõige ennem tuli koka tervitus, milleks oli seenepirukas. Arvole maitses see väga, minu jaoks oli kate natuke liiga soolane. Ma sõin selle kõige pealt silmadega ära ja siis päriselt ka. Koka tervitus oli väga ilusasti serveeritud. 

Eelroog oli uhhaa. Mulle väga meeldis nende serveering, kuidas kala ja juurviljad olid taldrikul ja leem kallati kannust peale lauda jõudes. See puljong oli imeline! Ma tean, millist vaeva peab nägema, et saada head puljongit ja seda enam ma imetlen tehtud tööd. Kahjuks olid kalas luud ja mulle oli sattunud ka selline kalatükk, kus olid soomused peal kohati. Arvo ütles, et juurviljad oleks võinud olla natuke lühemad, väga raske oli neid ludikaga suhu panna. Tegelikult oli tegu väga hea roaga. Kõrvale pakuti maja enda tehtud saia ja leiba. Meile tundus, et ka sai oli juuretisega ja mitte ainult nisujahust - igatahes maitses väga hästi. 

Pearoaks oli metskitsehautis. Arvol oli natuke eelarvamus, kuna ta ei ole ulukiliha fänn ja ta pelgas, et äkki on mingi spetsiifiline maitse juures. Ei olnud. Hautis oli väga maitsev, lausa sulas suus. Mind natuke häiris see suur suhkrukogus, mis sinna sisse oli pandnud. Lisad olid ka väga head, ainult et seened jäid minul söömata, sest jällegi - need olid liiga soolased. Mulle väga meeldis see kreem, mis seal taldrikul oli, aga ma ei suutnud tuvastada, millega tegu. Ka menüü ei reetnud seda. Ja ma sõin isegi oma brokkoli ära, kuigi ma pole selle fänn. Praad oli üsna suur, mille üle oli Arvol hea meel :) Omaette kogemus oli süüa sammalt - see maitses nagu...sammal :D 


Desserdiks oli pannacota astelpajuga ja kõrvale me võtsime šampust, mis oli magustoidu kõrvale sommljee poolt soovitatud. Ma kahjuks ei mäleta šampuse nime. Kui teenindaja küsis, kuidas magustoit maitses, siis Arvo ütles, et oli väga hea, aga šampus oli veel parem. Minu pingerida oli siiski vastupidine, sest ei suuda mina selles hapus vees võlu näha :) Maakas - jään vahuveini juurde. Magustoit oli äärmiselt lihtne (Arvo ütleski, et kuidas saavad kaerahelbed võistelda šampusega), kuid siiski maitsev. Ma oleks seda pannacotat natuke heldemalt jaganud.... Aga kokkuvõtvalt võib öelda, et oli väga hea õhtusöök. Lõpetuseks pakuti ka kaks trühvlit, mille põhimaitse oli kookos ja kama. Aitäh Grand Cafele imeilusa ja maitsva õhtusöögi eest!


Kui kõhud täis, läksime Ammendesse, kus meil oli broneeritud de lux tuba vanniga. Kuna vanniga de lux tubasid enam peamajas ei ole, siis olime sunnitud võtma toa kärnerimajas, aga seda viga ma enam ei tee ka. Tuba oli ilus, puhas, aga sisse astudes oli tunda kopituse lõhna ja tuba oli väga külm ka. Panin kohe nii vannitoas kui toas sooja juurde, sest põrandal polnud vaipa ja see oli väga külm. Seni me oleme alati peamajas ööbinud ja kuigi viimane kord oli ka sviidis jahe, siis sellist lõhna peamajas ikkagi pole. Mul muidugi on ka erakordselt tundlik nina, aga see ei loe. Kui Sa ööbid VILLAS, siis peab kõik olema ideaalne - nad ei tohiks lubada endale kopitus lõhna. Muidu oli kõik ilus ja tore...väga mugav voodi, peene voodipesuga ja palju patju. Hubane, romantiline ja kui tuba soojaks ka sai, oli kõik hästi. Seadsime end sisse ja läksime teatrisse. 


Arvo on mul komöödiausku. Tegelikult on tema elu põhimõte, et ennast tuleb täita ainult positiivsete asjadega ehk siis kuna elus on naguniigi raskusi ja katsumusi ka, siis kõik, mida on võimalik endale ise luua, peaks olema positiivne ja rõõmus. Seega on välistatud, et me läheme draamat vaatama, sest see ei käi Arvo põhimõtetega kokku. Valisin seekord välja etenduse "Vedelvorst", mis on Ingomar Vihmari lavastatud ja kus osatäitjateks olid Carmen Mikiver, Sander Rebane, Sten Karpov, Ireen Kennik, Lauri Mäesepp, Jaan Rekkor ja Fatme Helge Leevald. Ühel kenal suvisel päeval saabub Laisavere kroonuvalla Näsnäruda tallu suur õnnesõnum: Sarve Mats, see suur vembumees ja kaaberjaan, kes hobustega parseldas ning linade ja takuga laatadel raha kokku ajas, on ära surnud ja testamendiga oma ristipojale, Näsnäruda noorperemehele Kustavile suure päranduse jätnud! Aga nagu igal õnnel, on ka sellel oma konks küljes – päranduse pälvib Kustav vaid juhul, kui ta naise majja toob ja pisipere hakkama paneb ... Igale teisele mehele poleks see probleem, eriti kui pruudikandidaat koos õnnesõnumiga kaasa tuuakse, kuid Näsnäruda Kustav pole mingi tavaline mees. „Vedelvorst ja venimus viimse varbani, metsaliseks magab enese,“ arvavad temast teised. Kustav ise aga näeb oma pidevas pikutamises midagi sootuks suuremat kui lihtne laisklemine, või nagu ta ise ütleb: „Muld ja materjaan on, mis meis tagasi ihkab magama, nagu ta magas enne maailma loomist."

Kuidas kõik kulgeb ja lõppeb, peate ise vaatama minema :) Aga ma nägin esimest korda teatris sellist asja, et näitleja (Carmen Mikiver)  hakkab niimoodi enda rolli peale naerma, et ei saa edasi näidelda :) See peaks ütlema etenduse kohta kõik. Naerda sai ja see on põhiline. Väga hästi etendatud tükk ja kes nalja ei karda, see peab sammud Endla poole seadma. 


Teatrisse minnes arvestage, et teie kehatemperatuuri kontrollitakse ja maskid peavad ees olema. Meie liikusime maskidega, aga etenduse ajal olime ilma. Ma tean jah, et see pole õige, aga ma tõesti ei usu, et koroona oleks midagi hullemat kui gripp ja ma arvan, et regulaarne käte puhastamine on parim viis viirust eemal hoida. See, kas ma suudan seal maski taga pea kolm tundi olla, on iseküsimus - mina ei suuda ja ei taha ja ei pea vajalikuks ka. Jah, trammis ma paneksin maski ette ja kaubanduskeskusesse minnes ka, aga külapoes kanakintse ostmas käies - ei pane... Arvo on naguniigi täiesti koroonaskeptik ja me siiralt loodame, et me ei pea ühel päeval oma sõnu sööma. Nii muuseas mainin - proovige laulda sopranit maskiga :)))) 

Peale rõõmsat teatrikülastust läksime tagasi Ammendesse, kus tegime endale sooja vanni ja ligunesime vist tund aega :) Ma enda koju vanni ei taha (põhjused on minevikust), aga vahel harva koos Arvoga võib vannis käia. Jõime veini ja olime soojas - mul oli hea meel, et otsutasime ööseks Pärnusse jääda. Ma ei ole aastaid alkoholi joonud, kuid viimasel ajal olen punast veini tarbinud, kuna see toob parema une. Igasugune rohtude muutmine on röövinud mu meelerahu ja teinud une väga katkendlikuks ja unenägude rohkeks. Otsin erinevaid võimalusi enda aitamiseks. Alustades siis veinist ja lõpetades meditatioonist. Ammende öö oli siiski rahutu ja unenägude rohke. Hommikul ärkasime pool üheksa ja läksime sööma, sest ma pidin kell 12 olema juba kooriproovis. 

Hommikusöök oli rikkalik. Külmlaud oli kaetud ühte ruumi ja lauad olid teises ruumis. Võtsime endale külmalt laualt toidud, tellisime kohvid ja valisime endale laua. Ettekantavast soojast menüüst võtsime mõlemad "Munapudru peekoniga", mille headuses me ei pidanud pettuma.


Peale soolaste toitude söömist otsustasime süüa ka tüki kooki, kuigi meil käib võitlus suhkru vastu, st me püüame vähendada nii palju, kui võimalik, suhkru osakaalu meie igapäeva menüüs. Aga kuna tegu polnud igapäevaga, siis väike kook tundus hea mõte meie väikese puhkuse lõpetuseks. Arvo sõi suhkruglasuuriga apelsinikooki ja mina sõin... ma ei tea mida :) Mõlemad koogid olid väga head! 


Ammendest lahkudes saime ka väikse karbikese käsitöökommidega. Nii armas nende poolt!


Meie väikene puhkus läks sajaga asja ette. Saime head sööki, toredaid teatrielamusi ja olla kahekesi Ammendes, kuhu on ikka ja alati hea minna. Mulle oli väga vaja aega Arvoga, sest mul ei lähe praegu kõige paremini. Ma küll teen iga päev enda jaoks asju, aga ometigi ei ole mu vaimne tervis kõige kindlam. Aga elusast peas talla ei anna, eks? 

Mul on hea meel, et mu kõrval on inimene, kellega koos on hea nii metsas kui teatris :) Mulle väga meeldib Arvoga erinevaid asju teha, sest ta on see inimene, kes oskab minuga käituda nii heas kui halvas :) Armastan teda selle eest väga palju! 


Teie Ennike






pühapäev, 8. november 2020

Isadepäeva matk pimeduses

Poisid siin ükspäev arutasid, et mida teha isadepäeval ja siis pakkus Robin välja, et võiks öömatkale minna. Mitte nagu kellajaliselt öösel, aga pimedas. Matk võiks olla Sippa ja siis me võiksime sauna teha ja ööseks jääda. Ma rääkisin nädala sees Arvole sellest mõttest ja ta loomulikult oli kohe valmis minema. Arvole ei pea kunagi kaks korda selliseid asju ütlema, sest ta on alati valmis matkama.  Ilmateadet vaadates oli selge, et see matk peab toimuma reedel, sest siis lubas selget ja vihmata ööd. 

Viisime Arvoga reede päeval minu auto maale, Arvo pani veed sooja, mina tegin saunaahju tule ja Arvo tõi kaks korvi täit puid. Palusime vanaisa, et ta paneks vahepeal ahju puid juurde ja läksime koju asju pakkima. Poisid tegid samal ajal kodus õhtusöögi valmis, sest meil on peres kasvav laps (selle üle saab muuseas iga päev palju nalja), kes ütleb ikka, et tühja kõhuga on sant asju teha. 18.40 asusime kodu juurest teele. Taevas oli tähti täis, kuu polnud veel tõsnud. Kõndisime alguses mööda valgusatud kõnniteed Taramäe tee otsani ja siis keerasime pilkasesse pimedusse. 


Meil olid pealambid (Robin ei tahtnud lampi) ja kui me need järgi panime, siis me nägime täpselt enda ette, st kõik, mis jäi külgedele, oli pimedus. Mul tuli hirm peale. Mõtlesin, et lähen koju tagasi. Me oleme nii palju pimedas matkamas käinud ja ma pole kunagi kartnud ning nüüd mul oli nii suur hirm. Kui me läksime seal mööda kruusateed metsa vahel, siis ma mõtlesin koguaeg, et mul on kaks tugevat meest kõrval - miks ma kardan? Kui me jõudsime lagendikule, arvas Arvo, et me võiksime kõik lambid kustu panna... Ma püüdsin küll välja mõelda kindlat argumenti, miks seda poleks vaja teha, kuid tuled pandi kustu ja edasi liiguti pimeduses. Vaatasime aegajalt tähistaevast ja püüdsime seal leida tuttavaid objekte. Läksime vaidlema Põhjanaela üle ja täit selgust ei saanudki lõpuni. Põhjanael peaks olema taeva kõige erdam täht, aga see, mida me kõige erdamana nägime, ei asunud põhjas. Mina hoidsin Arvol käest kinni ja tegelikult minu silmad ei harjunudki selle pimedusega, st ma ei näinud tee peal olevaid auke, lompe. Juhindusin täielikult Robini jalgadest, mis ühe korra viisid mind samasse auku, kuhu Robin astus :). Kui me jõudsime Sipa teeni, siis panime uuesti lambid järgi. Pidime umbes 300 meetrit suure tee ääres kõndima ja siis keerasime vanale Sipa teele, mis viib Maavahe tee peale. See oli  jälle kruusatee metsa vahel. Ühest hoovist tuli lahtine koer meid uudistama - ma lootsin, et ehk tal on elektripiire. Mina ikka kartsin.... Meespere küll püüdis mulle slegeks teha, et karta pole midagi, aga minu meelest oli tõesti hirmus. 

Läksime mööda Maavahe teed enda püstkoja poole. Poisid tegid koera ja hundi hääli, loodus oli ümberringi nii vaikne ja... nii pime. Ükskõik, kuhu poole lambi keerasid - mitte midagi ei näinud. Ainult üles vaadates nägi tähistaevast. Püstkojani oli meie kodust 8,6km. Sebastianile teevad praegu jalad natuke liiga, aga ta oli siiski väga vapper ja kõndis ilma ohkamata muudkui edasi :) Kui me kotta jõudsime, tegi Robin lõkke ja siis meil oli söögipaus. Ma arvan, et me peatusime umbes 45 minutit. Sõime, ajasime juttu ja puhkasime jalga. Kojas oli nii hea ja turvaline olla, lõke soojendas ja kõik tundus nii tuttavlik ja mõnus. Mul oli kohe kahju, kui pidi uuesti teele asuma :) Metsa vahelt oli veel jupp maad minna, ennem, kui jõudsime Kohatu teel peale. Sealt viis kruusatee meid Riina kodu juurde. 


Vahepeal oli kell nii palju saanud, et kuu oli tõusnud ja valgustas meie teed. Robin arvas, et edasi võiksime minna kuuvalgusega ja kustutada kõik lambid ära. Kuu ei ole enam täis, hakkab poolikuks muutuma, kuid andis ikkagi suurepäraselt valgust. Kõndisime vaiskelt jõe poole ja ainsaks valguseks oli kuuvalgus. Ma tundsin, et hirm hakkas natukene vähemaks jääma, sest tänu kuule nägi kaugemale nii ette kui ka külgedele. Pealamp näitab Sulle ainult otse ette valgust ja kõik, mis jääb mujale, on pimedus. Imelikul kombel polnud jalad üldse väsinud selleks ajaks, kui jõudsime Riina hoovi, kuhu me olime Arvoga viinud väikese kummipaadi, et siis jõgi ületada ja oma talu poole minna. 

Jõgi on praegu päris suur ja vool kiire. Paat hirmus väike, mahutab ainult kaks inimest. Tekkis kitse, hundi ja kapsapea olukord - kes kõige esimesena üle läheb? Mina tahtsin kohe üle saada, sest  ma jälle natukene kartsin.... Kartsin, et me ei jõua nii kiiresti aerutada ja vool viib meid selle nitakaga kaasa. Kui me Arvoga paadi lahti lükkasime, siis andsime aerudele tuld ja ometigi oli vahepeal tunne, et aeruta, palju tahes, ikka seisad sama koha peal. Meie teele jäi kaks voolu kohta, kuid maabusime siiski õnnelikult vastaskaldal. Ja siis mind tabas mõte, et ma pean ju jääma üksi nüüd sinna teisele kaldale :) Natukene tekitas see kõhedust, kuid mulle andis kuidagi julgust teadmine, et selja taga on meie talu ja kõik ei tundunudki enam nii hirmus. Arvo tõi Sebastiani üle ja lõpuks aerutasid nad Robiniga end meie juurde. Arvo ja Robin võtsid paadi kahevahele ja kõndisme mööda põldu talu poole.


Kokku matkasime 13,74km ja ainult kõndimise peale kulus 3 tundi ja 14 minutit. Sinna sisse ei ole arvestatud söögipausi. Seljamaale jõudisme 22.50 ja seal ootas meid kuum saun. Küll oli mõnus! Arvo ja Robini jalad olid täitsa märjad, sest nad käisid jõe ääres vaatamas, kust kõige parem on jõge ületada. Panime kõik jalanõud kuivama ja pool üks läksime sauna peale ja ahju äärde magama :) Poisid on ägedad! Nendega võib iga kell luurele minna, päriselt ka. Ma usun, et Arvo jäi oma isadepäeva matkaga väga rahule ja sai uut energiat, et ikka jaksaks argipäeva murede ja rõõmudega toime tulla. Facebookes oli mingi küsitlus, et mis on Sinu kõige eredam mälestus seoses isaga. Ma mõtlesin siis enda isa peale ja suunasin mõtted sealt ümber - mõtlesin Arvo kui isa peale. Tuli palju häid mõtteid ja siis ma tõdesin, et ei ole asja, mida poisid ei oleks oma isaga teinud. Neid asju on lihtsalt nii palju, et ma ei jaksaks ilmaski neid üles lugeda. Alustades igapäeva asjadest erinevate tööde õppimiseni välja. Minu jaoks on igal aastal aasta isa Arvo - mis sest, et talle seda tunnustust valla või riigi poolt ei anta. Kindlasti on neid isasid veel, kes on enda laste jaoks alati olemas, kuid mul on hea meel, et üks selline isend on meie peres :) Ma loodan, et oma eeskujuga on ta näidanud poistele, milline peab üks isa olema. 

Ilusat isadepäeva, armas Arvo! Meil on kahepeale üks isa - hea, et ta on veel olemas. Sina aga oled teinud kõik õigesti - meie peres on kaks noort inimest, kes teavad, mida tähendab isaarmastus. Fromm ütleb, et emaarmastus on tingimusteta, isaarmastus tuleb välja teenida. Ma ei tea, kas Sinu armastus on teenete eest, kuid ma tean, et Sa armastad oma peret üle kõige :) Aitäh Sulle selle eest!



Teie Ennike

pühapäev, 25. oktoober 2020

Perevägivalla ohvrid ja nende toetamine

 Eks hing kisub ikka sinna, kus on endal kõige raskem olnud...

Kui ma veel väike tüdruk olin, pidin kogema asju, mida üksi laps ei tohiks kogeda. Mitte kunagi. Ja nende kogemuste tulemusena olen ma ikka ja jälle hädas täiskasvanuna oma tunnete, emotsioonide, hirmude, häbi ja valu kontrollimisega. Võibolla, kui ma oleksin lapsena saanud efektiivsemat abi ja abi kohe, kui halvad asjad juhtuma hakkasid, võibolla oleks täna olukord teine ja ma ei peaks maadlema erinevate hingeliste probleemidega. Ma muidugi ei saa salata - asi võiks ka palju, palju hullem olla täna, kuid täna armastavale perekonnale, väga lähedastele suhetele Arvoga ja kõige turvalisemale kodule, olen ma siiski suutnud oma elus teha asju, mida võibolla poleks juhtunud, kui neid kolme asja poleks olnud. 

Ma ei ole mingisugune erand. Eestis on ka täna veel väga palju lapsi, kes jäävad ilma õigeaegsest abist. Põhjused võivad erinevad olla: abi vajavat last ei märgata; perekonnal võib olla iganenud arvamine, et pere asjad jäägu peresiseseks; arvatakse, et psühholoogiline abi on kallis ja ei teata tasuta võimalustest; abi küll leitakse, kuid kodune olukord ikkagi ei muutu; valehäbis hoiavad pereliikmed (pahatihti ka ohver) kodus toimuvat vägivalda enda teada; abivajajat last küll märgatakse, aga ei osata abistada. 

Vägivald tekitab alati valu - füüsilised armid tavaliselt paranevad, vaimsed tihti mitte...vähemalt mitte siis, kui haiget saanud laps oma murega üksi jätta... Lastefond toetab väikeseid katkiseid hingesid juba kokku 10 aastat, emadega koos varjupaika sattunud lapsi 4 aastat, laste psühholoogilise abi rahastamiseks kulub aastas ligi 80 000 eurot. See on väga suur summa... ja kuigi pea kõik inimesed mõistavad, et seda abi on aastaid vägivalda pealt näinud lastele väga vaja, on toetust leida kahjuks äärmiselt keeruline... Kuigi lähisuhtevägivald on kõige varjatum vägivalla vorm, jõuab politseini aastas ca 15 tuhat kõne, 30% juhtudest on osalised ka lapsed. On hinnatud, et politsei vaateväljas on seoses lähisuhtevägivallaga ca 1200 last. Teame, et vägivalla nägemine mõjub laste hingedele sama laastavalt kui otseselt vägivalla kogemine. Uuringud näitavad, et oluline osa nendest, kes kasvavad vägivaldses keskkonnas, on ühel päeval kas ise vägivallatsejad või ohvrid. Seda mustrit saab murda vaid varajase märkamise, sekkumise ja süsteemse toetamise kaudu. Iga katkine laps aga vajab abi ja toetust, professionaalset lähenemist, hellust ja süütunde vabastamist. Vaatamata probleemi tõsidusele ja ulatusele puudub Eestis lähisuhtevägivalla lapsohvrite abistamise ja varajase märkamise süsteem. Seega on SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond alates 2016. aastast toetanud perevägivalla ohvritest lastele hädavajalikku psühholoogilist nõustamist.

Minu soov oli Lastefondi rahaliselt toetada ja seetõttu heegeldasin 20 karu, mille müügitulu annetasin kõik Lastefondile, et nemad saaksid toetada pervägivalla ohvriks langenud lapsi. 


Kõik mõmmikud said müüdud ja ma tegin Lastefondile ülekande 700 euroga. Jah, mul endal kuluks ka see raha ära, aga ma ikka loodan, et head tehes tuleb see ringiga meile endile tagasi. See ei ole märkimisväärne summa, aga kui ma mõtlen kõikidele kulutatud tundidele, siis ega üksikinimesena palju enamat ei suudagi. Ja iga piisk meres teeb mere suuremaks. Mõmmisid heegeldades rändasin enda kogetu radadel, olin melanhoolne ja vaikne - nii palju on nähtud ja kogetud. Mõtesin ka sellele, et toona lapsena pidin tihti kuulma lauset, et mul ei ole raha antidepressantide ostmiseks ja kurbus puges hinge - miks keegi tollal ei aidanud ema... Või olid prioriteedid paigast ära ja kõrvalseisjate abi tegelikult poleks vaja olnudki? Sellel ajal muidugi olid ka inimeste teadmised psüühikahäiretest väga väikesed, ma arvan, et mu ema isegi ei teadnud, et antidepressantidega ravi peab olema järjepidev. Aga ega see tabletike üksi poleks pidanud olema... Tegelikult oli abi Seewaldist ka täiesti läbimõtlemata ja lapse heaolu arvestamata... 

Ma loodan, et tänu inimeste teadlikkusele, ohvriabi olemasolule ja suuresti arenenud lastekaitsele saavad järest rohkem lapsi efektiivsemat abi, et nad ei peaks 40aastaselt proovima hakkama saada psottraumaatilise stressihäirega. Ma loodan, et riik leiab lõpuks ometigi vahendeid vägivalla ohvriks langenud laste toetamiseks. Ma loodan, et pered saavad aru, et vägivald ei ole peresisene asi ja laps, kes on kogenud vägivalda, vajab valehäbita abi. Ma ikka loodan iga päev, et järjest rohkem ja rohkem lapsi leiavad tee abini, mis aitab neil halbadest mälupiltidest vabaneda, et kasvada terve närvikavaga täiskasvanuks. 

Ja Lastefond.... Kui palju abi on nad oma tegutsemisaastate jooksu lastele osutanud! Suur aitäh neile! Ja aitäh kõikidele Lastefondi toetajatele, sest ilma teieta ei saaks fond teha seda, mida nad iga päev teevad. Seetõttu tänan ka kõiki mõmmikute ostjaid, et te leidsite võimaluse Lastefondi toetada. Minu tänu on piiritu! 


Teie Ennike

reede, 23. oktoober 2020

Ilmatrotsijad

 Ma arvan, et ma ei tea ühtegi perekonda, kes istuks lausvihmaga autosse ja mõtleks, et küll oleks tore minna ikkagi matkama :) Mis sest, et ilmateade lubab vihma ja aknast välja vaadates sajab vihma ja prognoos on vähemasti kella kolmeni sajab vihma :) Ja nagu sellest kõigest veel vähe oleks, siis see perekond veab veel teised inimesed ka metsa ja teeb näo, et ikkagi väga mõnus on matkama minna. 

Vaheaeg on. Ja on läinud üsna kodu heaks, sest Arvo otsustas päevinäinud elutoa pika seina korda teha. Ta on selle aasta jooksul väga palju panustanud oma aega kodu heaks: tegi korda Robini toa,  elutoas katusealuse seina ja nüüd võttis käsile elutoas oranžid seinad, sest meile tundus, et see värv ei harmoneeru enam meie koduga. Seinad said pahtliparandused, uue värvi, teismoodi valguslahenduse ja maali, mille me sugulastega jaanipäeval tegime. Aga kuna ikkagi on vaheaeg, siis arvas Arvo, et me peaksime selle puhul midagi vähem töiset ka tegema ning kuna me oleme paadunud matkahullud, siis otsustasimegi minna Paunküla mägede matkarajale ja vaatamata kehvale ilmale teha ühe parajalt pika matka vihmas ja poris. Kutsusime vend Aivari ka kaasa ja kuna Mart juhtus meil olema, siis muidugi tuli ka tema matkama.


Ilm. Kohutav :) Päriselt ka. Kui me matkarajale jõudsime, sadas lausvihma ja taevas oli igast kaarest vaadates täiesti hall. Ma istusin autos ja mõtlesin, et oioioioioioiiii - kes sinna õue minna tahab :D Vend Aivar arvas, et võibolla sööme pirukad ära ja sõidame koju tagasi, aga Arvo, paadunud optimist ja Robin, absoluutne ilmatrotsija, arvasid, et mitte mingil juhul. Ja nii me end vihmakeepidega varustades rajale seadsime. Õnneks juhtus nii, et kui kõik olid ennast vihmajopede ja keepidega varustanud (tahan siinkohal kiita oma hirmkallist HH jopet, mis on absoluutselt vihmakindel) lakkas vihmasadu :D See rõõm muidugi oli üürike, aga igatahes me läksime rajale ilma vihmata. Ja siis selgus umbes 200 meetri pealt, et mul on täiesti valed jalanõud. Ma mõtlesin, et ma olen väga kaval ja panen nahktossud, aga ei mõelnud üldse sellele, millised on nende tossude tallad. Ilma Arvo toetava käeta oleksin ma ilmselgelt umbes 10 korda rajal libisedes kukkunud, Jalad olid küll kuivad, aga no pidamine oli null seal lehtedest ja porist vettinud teel. Oleksin pidanud enda parema minaga ikkagi leppima ja naelikud jalga panema. Jälle grammi võrra targem - sügisel ja märjaga tasub minna metsa ikkagi õigete amtkajalatsite või naelikutega. 


Matkarada õigustab oma nime. Mõni koht oliselline, et justkui püstloodis pidi üles minema. Oli tunne, nagu oleks Lõuna-Eestisse sattunud, kuigi tegelikult olime Kose külje all. Mõned tõusud olid sellised, et võttis südame korralikult puperdama. Õnneks said kõik ilma probleemideta ja kukkumisteta ilusasti raja läbitud, kuigi tõesti oli libe. Rajale jääb mitu järve, neist suurim Suur-Kaksjärv. Mul oli natuke kiusatus järve minna, aga ma siiski loobusin sellest, sest ma mõtlesin, kui palju riideid ma pean pärast oma märja ihu peale panema ja ma lihtsalt ei viitsinud sellega tegeleda. Ja rätikut mul ka muidugi ei olnud (miks ma üldse lähen rajale ilma selleta?) ja liiga palju meesinimesi oli ka ümber. Arvo katsus vett ka ja ütles, et see on ikka kuradi külm :) Jätsin need järved teistele supelda. 

Olete te praegu metsas käinud? Mets on kollane. Täiesti kollane. Ja kui vaikne! Nii vaikne, et on tunne, nagu Sa oleksid metsas üksi. Tundub, nagu oleks mets juba uinunud talveunne. Rada oli vaheldusikas oma tõusude ja langustega, võrguga kaetud laudteega, ilma võrguta hirmus libeda laudteega, järveäärse soise pinnasega ja mööda puujuurikaid. Arvo on nii armas selles mõttes, et kui ta nägi, et tulemas on väga libe rajaosa või suur langus, siis ta juba tuli mu juurde ja võttis käest - ma tundsin suurt soojust ja hoolt. On hea tunda, et keegi hoiab Sul silma peal :) Meie rada tuli lõpuks 6,4km pikk. Lõkkeplatsil tegime lõunapausi ka, sest vihma enam ei sadanud ja natukene päikestki piilus hallide pilvede tagant. Mul hakkas küll väga külm seal istudes, aga Sebastian oli väga lahke ja andis mulle enda kampsuni selga, sest tal hakkas poole raja peal palav ja kampsun oli kotis kasutuna - nii sain mina sooja.

Lõputu laudtee :)

Vaatamata sügisesele vihmasele ilmale oli siiski tore. Me polnudki ammu niimoodi matkamas käinud ja me ei lasknud ilmal üldse end morjendada. Jah, homseks lubab paremat ilma, aga see ei sobi meile, sest Sebastian osaleb Jalkafestil. Ja keegi ju märjaks ei saanud (Robini jalad said), seega läks kõik hästi. Kojusõites oli auto tagaistmel ainult norin ja Arvo nägi kurja vaeva, et ärkvel püsida. Värske õhk on ikka väga väsitav :D 

Kes ei pelga künkaid, siis soovitame sellele matkarajale minna. Seal on erineva pikkusega radu, neist pikim 12km ehk et kõigi jaoks midagi. Meie täna kõige pikemat ei teinud seoses halbade ilmastikuolude tõttu, aga ilusa ilmaga saab seal ikka korraliku kardiotrenni teha. Ja minge metsa! Inimene on loodusest pärit, seal tunneb ta end kõige kindlamalt ja paremini, vähemasti Eesti metsades küll (ma ei tea, kui kindlalt ma tunneksin end kuskil Aafrika metsas...). Kui meel on mõru ja muremõtted rõhuvad, tasub sammud seada metsa poole. Ja võtke kaasa häid inimesi - nad annavad kindlust ja rahu.


Teie Ennike

PS Üks punane kärbseseen oli ka metsas :) 


 

neljapäev, 22. oktoober 2020

Kus veel, kui mitte öösel metsas

Me leidsime jälle metsatee üles, mis oligi väga tore, sest peale aastavahetust me polnudki ööseks metsa saanud.  Panime 10.oktoobril oma padajanni kõik kokku ja läksime Maavahesse varem valmis ehitatud püstkotta. Arvasime, et ega meil midagi muud pole vaja teha, kui kuuseoksi murtseda (lebomattide alla) ja puid lõhkuda, kuid selgus, et tuuled olid teinud julma tööd ja püstkoda oli üsna räsitud ilmega. Ega hullu midagi - Aivar, Robin ja Sebastian hakkasid puid tegema ja Arvo püstkoda terveks tegema. Mina ladusin ära kõik puud, mida oli väga palju, üle tihu kindlasti. 

Me ehitasime selle püstkoja aastavahetusel, kui olime suure pundiga metsas. Kõik on Arvo välja mõeldud, nagu ikka. See on ikka väga suur ja võimas ehitis ja ma arvan, et ega me enam naljalt mingeid muid võimalusi metsa minemiseks ei kasuta, sest püstkojal on mitu eelist. Esiteks on see väga suur ja sinna mahub palju inimesi. Seekord olime kaheksakesi, aga kindlasti oleks veel mahtunud, kui oleks soovijaid olnud. Teiseks on püstkojas väga soe. Ma ei mäleta küll ühtegi korda, kui meil oleks nii soe olnud, et lapsed magavad palja ülakehaga ja paljaste varvastega. Ja kolmandaks ei ole üldse suitsuvingu, sest kõik lõkkesuits läheb otse üles. Ei mingit silmade kipitamist, paistes silmi, vett jooksvat nina. Armas abikaasa, ma olen nüüd ka metsas ära hellitatud :)

Mõtlesin seal neid omi mehi vaadates, et ma olen siin elus midagi ikkagi hästi ka teinud. Poistest on kasvanud mõnusad käed-külge-inimesed. Ei ole vaja midagi öelda, kõike tehakse niisamagi ja igal pool ollakse asjaline. Sebastian lõhkus isuga puid ja Robin tegi mingi 10 sekundiga tulekiviga lõkke. Mul on nii hea meel, et neil ei ole pöidlad sissepoole kasvanud ja nad vajalikul hetkel oskavad ja tahavad asju teha. Näiteks ei küsinud Robin kordagi, kas kohvi on? Vaatas, tõdes, et pole ja pani vee keema. Ei oodanud, et Arvo seda teeks. Kõik tundub nii loogiline ja lihtne. Puud, lõke, vesi, kuuseoksad, grillimisvardad, lapilõhe roikad... Kõik saab tehtud kiiresti ja hästi. Ja ma ei ole pidanud mitte kunagi kuulama mingisugust vingumist või ohhetamist, et ei saa, ei jaksa, ei oska - oma isalt on nad pärinud äärmusliku kohanemisvõime ja hakkamasaamis võime. Arvo just eile ütles, et kui midagi ei saa, siis ta ei mõtle kunagi, et mismoodi ei saa? Tema mõtleb hoopis, et kui ei saa niimoodi, siis saab teistmoodi ja nii ongi - ma pole visamat meest näinud kui Arvo. Seda tõestavad ka minu auto käigukasti solenoidud :) 

Robin nikerdas

Kui meil kõik asjad tehtud olid, saabus Mart ja päris ööhakul tuli ka Getter ehk ma polnud enam üks klimp supi sees. Oma metsadebüüdi tegi Margus, kes peale esimest kutsumist seadis sammud metsa ja oli nagu viis kopikat lõkke ümber istumas. Hommikul ütles, et järgmine kord, kui ta tuleb, võtab padja ka kaasa, aga ma sain aru, et kõik muu talle meeldis :) Aga kellel ei meeldiks metsas heas seltskonnas olla? Sügisene mets on küll üsna vaikne ja pisut võibolla sünge. Kui välja jätta üks haneparv, siis ega muid hääli kosta polnud. Kevadel on aga linnud juba hommikul kell neli valmis päeva alustama. Mulle isiklikult meeldib kõige rohkem ööbida metsas siis, kui on kevad, aga ma ei vahetaks ka sügis-talvist kogemust millegi muu vastu. Ja ma räägin - nii soe ei ole meil küll mitte kunagi metsas olnud ja seda räägib paadunud külmavares. 


Muidu oli kõik nagu ikka: lapilõhe, pekid, õllepunnid, palju muusikat (tegime seekord muusikakuulamist ehk ringis sai igaüks sooviloo öelda ja Arvo siis "youtuberdas"), hommikutundideni ülevalolemine, trumm ja parmupill. Mina küll väsisin kahe ajal ära, aga vapramad olid pea viieni üleval. Mingil hetkel tundsin, et Arvo silitab mu pead ja ma tõdesin jälle - midagi siin elus on tõesti hästi läinud... 

Hommikul koristasime kõik ära ja pakkisime jälle oma asjad kokku ning tõdesime, et oligi väga hea plaan metsa minna, sest kus mujal Sa ennast peale kodu veel võiks paremini tunda, kui mitte looduses. Loodetavasti ei pea järgmist korda 10 kuud ootama :) Nüüd on jupi kergem ka: püstkoda on valmis ja no puid ei ole ka vaja vist järgmised kaks korda teha, sest see meestevägi ikka andis minna seekord :) 


Teie Ennike