esmaspäev, 21. oktoober 2019

13.oktoober Jalasel

Terve suvi ja pool sügist on Arvo, Robin ja Sebastian ehitanud õue peal garaaži. Alguses pidid nad ära vahetama katuse, aga juhtus nii nagu vanade asjadega ikka juhtub, et kogu vana jama tuli maha lõhkuda ja alustada põhimõtteliselt nullist. Eks ma olen pahane ka olnud... et mees käib kodus ainult garaazi ehitamas, aga enamuse osa ajast olen ikkagi endale sisendanud, et asi tuleb ära teha. Midagi pole parata. Ja nüüd on asi valmis! Viis korterit said endale boksid, kus saavad oma asju hoisustada. 

Muidugi ei puutu see otseslt Jalasel matkamisse, aga kaudselt küll, sest ma eelmisel nädalavahetusel ütlsin Arvole, et me võiksime millalgi midagi toredat koos teha.... Ma olen ausõna väga kannatlik olnud ja eks Ruth on kõvasti aidanud mul kannatlik olla terve suve jooksul, sest sellel ajal, kui meie Ruthiga mööda Eestimaad kolasime, sai meespere südamerahus, ilma vingmist kuulamata, ehitada. Minul aga südame all koguaeg kripeldas, sest liiga vähe sai koos aega veedetud. Muidugi, kui ma oleksin läinud garaaži ehitama, oleksime päevad läbi koos olnud, aga ma ikka leidsin koguaeg midagi tähtsamat, mida üks naisterahvas teha võiks. 

Igatahes minu vihje ja ilusa ilma peale kutsus Arvo meid Jalasele matkama. Mul oli siiralt hea meel, sest mul tekkis hetkeks tunne, et me oleme jälle seesama hea kamp, kes teeb asju koos. Mulle oli väga vaja seda matka, sest kuskil hinges olin ma ikkagi üsna murelik, et me eriti midagi koos ei tee. 

Raba oli sügiseselt ilus ja pilve tagant välja tulnud päike tegi selle veel ilusamaks. Kuna ma enam aktiivsusmonitori ei kasuta, siis mul oli täitsa suva, millises tempos me liigume  või kui palju ma parasjagu kaloreid kulutan. Ma sammusin meespere taga, kuulasin, mida nad rääkisid. Kuna mul endal on praegu kõnetakistus, siis ma hea meelega kuulan. Poisid on suureks kasvanud.... Isegi Sebastian. See natukene hirmutab mind, sest mul on viimasel ajal jäänud selline tunne, et poisid hoiavad isa poole. Neil on omad koos tegemised (ehitamine, saun, mingid sarjad ja saated, mida nad koos telekast vaatavad) ja ma kuidagi nagu ei mahu sinna koos tegemisse. Tegelikult on see ainult tunne, sest ma mahun ikka :) Lihtsalt on asju, mis on poistel isaga ja see on paratamatus (me segasuana ei harrasta, seoses soolise erinevusega minu kahjuks) - see on see väikene kurbusenoot, et mul pole tütart, kelle juukseid peale sauna kammida :) Elu tahtis nii, ju siis pidi nii olema. Lohutan end mõttega, et tegelikult on see suurepärane, et poistel on oma isaga nii lähedane suhe, sest tegelikult on ju Arvo poiste elust päris palju ära olnud, aga ausõna - õhus on tunda armastust, kui nad kokku saavad ja koos teevad. 

Sammusin nende taga, klõpsisin paar pilti ja mõtlesin, et kui me rabajärve äärde jõuame, siis ma lähen järve. Mul ei olnud midagi kaasas - ei saunalina ega trikood, aga ma mõtlesin ikkagi, et ma lähen. Ma ei ole kunagi mingi külma vee harrastaja olnud. Näiteks ei lähe ma suvel merre, kui vesi on liiga jahe, sest meres peab liiga palju vaeva nägema, et saaks lõpuks end üleni sisse kasta. Ja ujula vesi tundub ka mulle alati liiga külm :) Aga ma olen võimeline külma vette minema, kui seda saab teha kohe ehk siis vesi on kohe üle pea. Ma pole kunagi varem oktoobris looduslikus veekogus käinud, aga ma ei teagi, miks ma pole seda varem teinud. Vesi oli külm, selline tunne oli, nagu mind torgitaks miljoni nõelaga, aga oi, kui hea see oli! Terve selle hetke ma mõtlesin, et Maret teeb seda koguaeg - vapper naine! Meespere pidas mind muidugi ogaraks, aga ma tegin oma sulpsu ära ja pugesin soojadesse riietesse jooma kuuma piparmünditeed. Ei olnud hullu midagi - soovitan proovida! Ma läheks täna jälle - see on tõesti väga eriline tunne.



Tagasiteel kõndisin meespere ees ja kuulasin, mida nad rääkisid :) Küll neil on palju rääkda! Maailma asjadest pisikeste mutriteni välja :) Arvo on head tööd teinud - poisid hoiavad ja armastavad, usaldavad teda ja see ongi kõige tähtsam. Tundub, et minu roll emana on tunduvalt väiksemaks jäänud, sest vaatamata sellele, et ma oskan maailma parimat boršisuppi teha, ei saa ma kunagi olla Arvoga samal pulgal - poiste jaoks on Arvo mehe ideaalkuju. Eks see nii peabki olema ja mul on hea meel, kui Arvo oma tegemiste ja olemistega neile põhiväärtused kaasa annab - ma jätan näägutamise enda osaks :) Sest no ausõna, ma ikka vahel ei saa sellest vastassoo hingeelust ikka mitte muhvigi aru.... Näiteks tooli täis musti riideid.... 

Tore oli koos rabas käia. Ma loodan, et järgmist koostegemist ei pea nii kaua ootama, sest see on väga oluline asju koos teha. Selliseid asju, kuhu minu õrn naisehing ka mahub. Aga teate, õrn naisehing.... Mina hüppasin ainsana 13.oktoober järve - minus on jõudu küll, kui see on vaja kuskilt üles leida :)



Teie Ennike

pühapäev, 29. september 2019

Pirita sügisjooks ja 10 medalit

Meil sai nüüd Ruthiga suveplaan täidetud. Nimelt käisime oma kümnendal medalil järgi. Pirita Sügisjooks, 6km ja kepikõndisime. Hirmsa hooga. Aeg jäi tublisti alla tunni. Medal on senistest kõige väiksem, kui see ei loe midagi. See kõik ei tähenda muidugi seda, et me nüüüd enam rohkem ühtegi medalit ei jahi, kuid Ruthi soov saada kevad-suvega kümme medalit kätte, sai täidetud :) Mul on hea meel!


On olnud raskeid kilomeetreid, suuremaid ja väiksemaid eneseületusi, häid ja halbu radasid, asfaltit ja metsa - kõike on olnud. Ühest oleme pääsenud - vihma me ei saanud. Ja oi kui palju igasugu nänni on saadud! Erinevaid soodustusi, reklaamlipikuid, vett ja puuvilja, suppi ja leiba  - raha eest ja peale ka. Aga medalid on ilusad - üks ilusam kui teine :) 


Palju kilomeetreid on sel aastal Ruthiga maha käidud. Niisama ju ka, ilma medalita üritustel ja kodualevis. Loodetavasti ei jää nüüd pimeduse ja sügise varjus käimine täitsa ära, aga järgmine aasta jahime medaleid jälle. Parandame ehk aegugi - kes teab. Aitäh Ruth, et oled mind kaasa vedanud ja reganud :) Ilma Sinuta poleks seda kõike juhtunud! Mehed muidugi meil päris hästi ei saa aru, miks me seda teeme, aga ...me ei saa ka aru mõnest asjast , mis meie meestele meeldib ja mida nad teevad. Sooline erinevus :) Järgmine aasta jälle! 


Teie Ennike

laupäev, 21. september 2019

Kunst ja kook


Oi mulle meeldib, kui Helen pakub välja, et läheme mõnda uut näitust vaatama! Fotografiskas nimelt on praegu kaks uut näitust (tänase seisuga tegelikult lausa kolm). Ta ise oli ühte neist juba näinud, aga see teda ei häirinud. Igatahes võttis ta mu kooli juurest peale ja me sõitsime Fotografiskasse. 

Esimesena vaatasime Kristty Mitchelli näitust "Imedemaa". Seda polnud Helen ka varem näinud. Näitus on Mitchelli viie aasta pikkune projekt, mis algas 2009. aasta suvel – mõni kuu pärast tema ema traagilist surma vähi tõttu. Sellest sai fotokunstniku viis valusast reaalsusest põgenemiseks leides tee tagasi lapsepõlve muinasjutulisse maailma. Kunstniku kujutlustest sündinud karakterid said vabalt rännata kaamerasilma ees tema kodu lähedal asuvas metsas. See on lugu, mis jutustab ühest sügavast leinast välja tulemise teekonnast. Fotograaf planeerib ja valmistab oma pildid hoolika detailitäpsusega ette ning disainib silmapaistvad kostüümid ja rekvisiidid – see võib aega võtta isegi kuid. Iga element on austusavaldus emale, mis on seotud tütre raamatumälestustega lapsepõlvest, leinaga täiskasvanueas ja taasleitud hingelise loodussidemega. Koos väikese modellitiimi, jumestuskunstniku ja abikaasaga ehitab ta metsades imeilusad võttepaigad oma fotode jaoks. Igas pildis on nii draamat kui karakterit, mis annab edasi rikkalikku fantaasiamaailma, ent samas tekitab äratundmist hoolimata sellest, et tegemist on autori enda loodud tegelastega.

Minu jaoks oli see väga kurb näitus. See tekitas minus väga segaseid tundeid, aga ma ei saa neid siia kirjutada... Aga. Kuigi see tundus mulle kurb, siis ma pole vist kunagi ühtegi nii ilusat näitust näinud. Kõik need ideed, lilled, liblikad, roosa, lilla, sinine...külm ja soe. Kõik need päeviku sissekanded iga pildi juures. See valu ja ahastus, pisarad ja igatsus... See on nii ilus! Nendel fotodel. See, mis Kristty hinges toimus, on liigutav ja kurb, samas on ta sellest kurbusest loonud midagi tõeliselt ilusat, mis on viimse detailini läbi mõeldud. Mõtlesin pikalt, et kas viis aastat sügavat leina on pikk aeg? Kes teab... Iga lein on erinev. Aga üks, mis on kindel - Kristty armastas ja armastab oma ema väga. Kel vähegi võimalust, minge vaatama! Koos emaga, tütrega, pojaga, vanaemaga - see on seda väärt!


Teine näitus oli hoopis midagi muud. Briti kunstniku Alison Jacksoni näitus "Tõde on surnud". Näiliselt on Alison Jackson olnud tunnistajaks paljudele skandaalsetele hetkedele - näituse varamusse kuuluvad fotojäädvustused president Donald Trumpi intiimsetest hetkedest Miss Mehhikoga, kuninganna Elizabethist tegemas selfie’t oma perekonnaga, Angela Merkelist François Hollande’i käte vahel, seljas vaid karusnahkne kasukas, ja Barack Obamast suitsupausil. Kaasaegse kunstnikuna nihutab Alison Jackson oma realistlikena näivate piltidega piire selle vahel, mis on tõeline ja mis pelgalt inimeste enda fantaasia. Alison Jackson on fotograaf, kes töötab vaatlejana. Otsides kirglikult ideaalset nurka, täiuslikku modelli ja perfektset maski, on tervikloo jutustamisel igal rekvisiidil oma kindel roll. Doppelgängerid ehk teisikud portreteerivad privaatseid ning mõnikord ka intiimseid ja paljastavaid situatsioone. Jackson uurib fotolavastuste kaudu, milline mõju on kuulsustel meie enda kogemustele ning tõstatab küsimusi kuulsuste kultuuri ja publiku kõmuhimu kohta. 

Ütlen ausalt, et mulle see provokatiivne näitus ei meeldinud. See ei oleks mulle meeldinud ka siis, kui kuulsuste asemel oleks olnud lihtsalt suvalised inimesed, sest need fotod olid intiimsed ja pornograafilised. Mulle ei meeldinud kuninganna Elizabeth wc potil istumas, aga mulle ei oleks meeldinud ka, kui seal oleks lihtsalt üks naine olnud. Minul assotsieeruvad need fotod mingisuguste oma valusate mälestustega ja mul oli kohati tunne, et ma ei taha neid pilte näha. Samas, kui kunstnik ise oma loomigu loomisest rääkis, sain ma aru, mida ta püüab edasi anda. Või no ma tegelikult päris hästi ei saanud aru :) Et milleks? Ja kui Kristty fotod olid üliteravad ja selged, siis Alisoni fotod olid hägused, udused, justkui halva kvaliteediga, aga see vist on sellest,e t jätta muljet, kuidas need on salaja kuulsustest kähku tehtud. Ei tea. Nägin ära, aga ei meeldinud. 


Kookis sõime ka :) Heleniga koos ikkka võib kooki ka süüa :) 

Ilus õhtupoolik oli. Rahulik ja ilus. Ma olen ikka veel Kristty näituse lummuses ja arvan siiralt, et on inimesi, kes seda näitust KINDLASTI nägema peaksid. Mul on hea meel, et Helen mind näituseid vaatama viis. Isegi, kui minus on natuke segaseid tundeid, oli see ikkagi väga ilus. Ja mulle meeldib Heleniga koos olla :)



Teie Ennike

esmaspäev, 9. september 2019

20. optibeti sügisjooks

Kepikõnd ja lihtsalt kõnd ja sörk ja jooks ja... Igasugu asju on sel suvel proovitud. Eelmine nädalavahetus käisime Tallinna Maratoni raames toiunud Optibeti 20ndal sügisjooksul. Minu jaoks tegi selle jooksu eriliseks heategevuslik maik. Iga osaleja pealt annetas Optibet 10 eurot ja siis Sa said ennustada oma oletatavat aega ja kui mahtusid enda ennustatud aja sisse, siis maksis Optibet Sinu eest veel 10 eurot.


Meie mahtusime Ruthiga kenasti enda ennustatud aja sisse, seega läks meie poolt liigesehaigete laste toetuseks 40 eurot :) Siis võib ju kõndida ja joosta ja sörkida ja kepitada ja isegi ratastooliga 10neid kilomeetreid läbida (müts maha selliste inimeste ees....). 

Meie jäime raja, korralduse ja ilusa medaliga igati rahule :) Ja no head teha on ju lausa lust!


Teie Ennike


esmaspäev, 2. september 2019

Jüri Jaansoni Kahe Silla 10km rännak

Käisime Ruthiga jälle jalgu liigutamas. Õues oli 28 kraadi sooja ja oioi, kui raskeks see kogu selle protseduuri tegi. Aga meil on Ruthiga hea tandem. Mina ei saa kuidagi käima ja siis Ruth oma tempoga veab mind justkui kiiremaks. Ja kui lõpus Ruth  enam väga nagu ei jaksa, on minul jalad soojad ja võiks aga muudkui minna. Niimoodi kahepeale tegime jälle minuti võrra parema aja kui Rakveres :)


Ilus medal jälle kaelas. Järgmine jooks on heategevuslik :) Nii meeldib mulle palju rohkem lipata. Kuigi ega see medali järgi lippmine ka halb ei ole :) 

Väledaid jalgu kõikidele tervisesportlastele!


Teie Ennike

laupäev, 31. august 2019

Öömatk Sippa

Me oleme ennegi selliseid öömatku teinud, aga iga kord on kõik hoopis isemoodi. Arvo nimelt kutsus meid seiklema ja ega me ju keegi vastu ka ei hakanud vaidlema, sest meile kõigile meeldib matkata. Otsustasime minna jalgsi Sippa Mõraste kaudu. Viisime ühe autodest maale ära, pakkisime nipet-näpet asjad kokku ja kella üheksa paiku asusisme teele. Õhtud lähevad juba kiiresti pimedaks, aga see meid ei heidutanud, sest meil on kõik valgustuseks vajalikud asjad olemas. Alustasime matka koduukse eest, kus kõigepealt toimus diskussioon, kas ma ikkagi peaksin oma tobeda mütsiga tulema ja kokkulepe ju oli, et seda mütsi kannan ainult siis, kui olen üksi ja õues on pime :))))) Arvo ütles, et pole sel mütsil häda midagi. Siis hakkasid poisid naerma, et ma helkurvesti selga panin. No minu jaoks on ikka turvalisus ennekõike, eksole? Robin ütles, et oluline on nuga ja kirves ja vesi. Mul vesi oli ka olemas :) Lõppkokkuvõttes mind ikkagi võeti kampa kogu selle õudse mütsiga ja helkurvestiga. 


Valget aega oli üsna vähe ja imelikul kombel me ei kohanud ühtegi looma peale konna oma retkel. Tavaliselt on ikka kitsed ja rebased ja jänesed ja metssead, aga eile õhtul ei olnud mitte kedagi. Läksime mööda Sõtke teed, põlde ja metsi Mõraste silla poole. Aleviinimestele kohaselt rõõmustasime lehmi nähes, sest need olid ühed ägedad lehmad. Nii, kui nad meid nägin, nii nad kellukese kolinal meie poole jooksma hakkasid. Ma veiseid kardan, aga lehmi mitte ja pealegi nad olid okasttraadiga eraldatud alal. Väga, väga uudishimulik kari oli. 



Lehmad lehmadeks. Pimedaks läks, aga meil oli alles mets ja kraav ületamata. Kõndisime mööda viljapõllu äärt metsa poole, õues läks aina pimedamaks. Mina isiklikult ei oleks osanud kuskile minna, aga mu armas Arvo ei eksi vist kunagi. Liikusime mööda pimedat metsa kraavi suunas, et see siis ületada. Sealt, kust me tavaliselt üle saime, polnud lootustki. Kraav oli silmini vett täis ja pool allalangenud puud vee all. Otsisime edasi sobivat kohta kraavi ületamiseks, aga igal pool oli kraavi laiuseks umbes 4-5 meetrit ja mitte ühtegi ülelangenud puud ei olnud. Robin, tark poiss, oli väikese kirve kotti pannud ja siis nad hakkasidki Arvoga kahasse ühte leppa langetama. Sellist, mis oli parajalt jäme ja pikk. Ega see töö väikese kirvega lihtne ei olnud, aga nad said kenasti hakkama. Ja siis ma sain aru, et ma ei julge sealt ju üle minna :))) Ma olin umbes meetri jagu veepinnast ja läksin istudes ja kätega end edasi tõmmates puu ladva poole. Poolel puul ütlesin, et mina rohkem ei jõua ning siis ütles Arvo, et kallis, midagi pole teha - pead jõudma. Muidugi ma jõudsin. Robin mõtles, et tuleb püsti roika abil üle, aga andis alla ja tuli ka istudes. Sebastian tuli samuti istudes. Kõige parem tasakaal on Arvol, kes tuli roika najal hospti üle silla. Aga ausõna, nendele, kes sealt istudes üle tulid, oli see ikka jupp rasket tööd. Ja kohutav ajakulu. 55minutit mässasime seal kraavikaldal. 

Kui kraav oli ületatud, pidime mööda kastemärga põldu rühkima kruusatee poole. Kõigil olid jalad märjad, aga ega keegi ei virisenud. Kõndisime mitu kilomeetrit, kuni jõudsime Mõraste jalgsillani, kus tegime söögi - ja kohvipeatuse. Meespere kärsatas endale ketli peal mingeid vorste, minul oli oma söök kaasas. Õnneks oli eile tõesti väga soe öö ja kellelgi külm ei hakanud. Minul oli natukene ebamugav istuda, sest mul oli põlv elastiksidemega kinni seotud ja ma ei leidnud seal kastemärjas kaldapervel endale mugavat asendit. Kohvi tegime jõeveest ja enda järelt koristasime kõik ilusasti ära. 

 
 

Edasi oli tuim sammumine. Käidud oli 9km, aga veel oli vaja minna umbes 7km. Peale söömist ja puhkepausi olid poisid nats nagu väsinud, aga siis astusime reipalt edasi ja kõik oli hästi. Väga udune öö oli, ega palju enda nina eest kaugemale ei näinud. Tavaliselt silmad harjuvad pimedusega, aga sellel ööl ei saanud silmad millegagi harjuda, sest läbu udu lihhtsalt ei näinud. Õnneks olid meil kõigil pealambid ja me saime ikka kuidagimoodi orienteeritud. Umbes kella poole ühe ajal jõudsime maale, kus vanaisa oli meile sauna kütnud. Käisime kõik koos (rätikutega) saunas ja lõdvestasime oma lihased ära. Väga mõnus oli. Kokku kõndisime 15,5km, aega kulus kõikide peatuste ja asjadega umbes neli tundi. Poistel olid jalad ikka päris väsinud, sest palju oli kruusa, metsa ja kraavi ületamine oli ka vägitükk omaette. Peale sauna kobisime sauna peale magama oma magamiskottidesse ja olime ülimalt rahul. Me polnud ammu midagi neljakesi koos teinud, nii hea oli koos olla :) Jututemad olid küll natukene liiga mehelikud, aga sellest pole midagi - oluline on, et saime koos olla. 

Nii vahva oli! Sebastian on ka ikka uskumatu sell - ma ei tea, kas on asju (peale kooli), mille kallal ta viriseks. Näiteks see kraavi ületsamine oli tema jaoks just eriti lõbus osa. Aga ma võin teile kinnitada, et seal ei olnud lõbusat miskit :)  

Homme on 1.september, algab tarkusekuu. Kõik kõik muutub. Kuidas me ellu jääda kavatseme, selgub peagi. 


Teie Ennike